Της έχει πάρει τον άερα

Ο Κέβιν Στρότμαν ήταν θετικός αλλά και αρνητικός πρωταγωνιστής στο ντέρμπι
Στο «derby de la capitale» η Ρόμα έχει πάρει το πάνω χέρι στις αναμετρήσεις με την Λατσιο αφού μετράει τέσσερις σερί νίκες.

Οι «τζιαλορόσι» λοιπόν ήταν οι νικητές στο μεγάλο ματς της 15ης αγωνιστικής στο Καμπιονάο αφού επικράτησαν της μεγάλης τους αντιπάλου με 2-0. Τα δύο γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο αφού στο πρώτο η Λάτσιο ήταν καλύτερη αλλά δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί. Στο διάστημα αυτό υπήρξαν και πολλά νεύρα όπως άλλωστε γίνεται πάντα σε ένα τέτοιο ματς. Στην επανάληψη η Ρόμα πήρε τα ηνία του ματς και πέτυχε τα δύο γκολ με τον Στρότμαν και τον Ναϊνγκολάν. Ο Ολλανδός πάντως μετά το γκολ που πέτυχε έριξε νερό στο πρόσωπο του αναπληρωματικού της Λάτσιο Ντανίλο Κατάλντι και ακολούθησε γενική σύρραξη ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων με αποτέλεσμα να αποβληθεί ο Κατάλντι ο οποίος όμως δεν αγωνιζόταν. Η Ρόμα πάντως κράτησε την νίκη και παραμένει στο κυνήγι της Γιουβέντους.

Ισόβαθμη των Ρωμαίων είναι και η Μίλαν η οποία λίγο έλειψε να πέσει θύμα έκπληξης όταν βρέθηκε να χάνει με 1-0 από την ουραγό Κροτόνε. Στο τέλος όμως οι «ροσονέρι» πήραν την νίκη με 2-1 με τον Λαπαντούλα να λυτρώνει την ομάδα του λίγο πριν το τέλος. Στα άλλα ματς η Φιορεντίνα χρειάστηκε το γκολ του Μπαμπακάρ στις καθυστερήσεις για να επικρατήσει με 2-1 της Παλέρμο στο «Αρτέμιο Φράνκι». Σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι η Σαμπντόρια επικράτησε με 2-0 της Τορίνο και ανέβηκε στην ένατη θέση της βαθμολογίας. Στις καθυστερήσεις γλίτωσε η Πεσκάρα την έκτη συνεχόμενη ήττα της με τον Καπράρι να ισοφαρίζει σε 1-1 την Κάλιαρι. Τέλος η Σασουόλο με δύο πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο νίκησε με 3-0 την Έμπολι.

Μίλαν - Κροτόνε 2-1
(41' Πάσαλιτς, 86' Λαπαντούλα - 26' Φαλτσινέλι)

Λάτσιο - Ρόμα 0-2