Το ντέρμπι ήταν «κόκκινο»

Ο Σάλβιο μόλις έχει ανοίξει το σκορ για την Μπενφίκα
Η Μπενφίκα ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της Λισαβόνας και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα ενώ στην Ολλανδία ο Άγιαξ έχασε έδαφος.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Στο πρωτάθλημα της Πορτογαλίας το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στην Μπενφίκα και την Σπόρτινγκ δέσποζε από το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής. Τελική νικήτρια ήταν με 2-1 η Μπενφίκα και αύξησε την διαφορά της από την μεγάλη της αντίπαλο στους 5 βαθμούς. Τα «λιοντάρια» είχαν την κατοχή και τις τελικές φάσεις αλλά οι «αετοί» είχαν την αποτελεσματικότητα και τα γκολ του Σάλβιο και του Χιμένεζ έδωσαν την νίκη. Για την Σπόρτινγκ μείωσε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντοστ. Την ήττα της Σπόρτινγκ εκμεταλλεύτηκε η Πόρτο που επικράτησε με 4-0 εκτός έδρας της Φεϊρένσε και ανέβηκε στην δεύτερη θέση. Τέταρτη παραμένει η Μπράγκα που νίκησε με 3-0 την Πάσος Φερέιρα. Στην βαθμολογία μετά από 13 αγώνες η Μπενφίκα έχει 32 βαθμούς, η Πόρτο 28, η Σπόρτινγκ 27 και η Μπράγκα 26.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Στην Ολλανδία ο Άγιαξ δεν κατάφερε να αποδράσει από την δύσκολη έδρα της Τβέντε γνωρίζοντας μάλιστα την ήττα με πέναλτι του Κλιχ στις καθυστερήσεις κι έτσι η Φέγενορντ που συνέτριψε την Άλκμααρ με 4-0 εκτός έδρας είναι πλέον μόνη στην κορυφή. Ο «Αίαντας» τα βρήκε σκούρα κόντρα στην πολύ καλά στημένη ομάδα του Ρενέ Χάκε και όχι μόνο δεν κατάφερε να σκοράρει αλλά στο τέλος έχασε και το ματς. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Άγιαξ μετά από 20 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις με την τελευταία να έχει γίνει τον Αύγουστο. Στην τρίτη θέση παραμένει η Αϊντχόφεν που επέστρεψε στις νίκες καθώς επικράτησε με 1-0 της Γκο Άχεντ Ιγκλς. Τέταρτη είναι η Χερενφέιν που νίκησε με 2-1 την Εξέλσιορ. Στην βαθμολογία μετά από 16 αγώνες η Φέγενορντ έχει 39 βαθμούς, ο Άγιαξ 36, η Αϊντχόφεν 33 και η Χερενφέιν 29.

ΒΕΛΓΙΟ

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ντέρμπι ανάμεσα στην Άντερλεχτ και την Κλαμπ Μπριζ με αποτέλεσμα και οι δύο ομάδες να πάρουν από ένα βαθμό. Παρά την απώλεια που είχαν όμως η βαθμολογική κατάσταση στην κορυφή του πρωταθλήματος δεν άλλαξε αφού οι τέσσερις πρώτες ομάδες έφεραν ισοπαλία. Εκτός από το ντέρμπι που έληξε 0-0 μακριά από την νίκη έμεινε η πρωτοπόρος της βαθμολογίας Ζούλτε Βάρεγκεμ που αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με την Λόκερεν εκτός έδρας. Επίσης χωρίς νικητή έληξε και το ματς της τέταρτης Οστάνδης με την πέμπτη Γκεντ (1-1). Έτσι στην ουσία δεν άλλαξε τίποτα στον βαθμολογικό πίνακα όπου μετά από 18 αγώνες η Ζούλτε Βάρεγκεμ έχει 35 βαθμούς, η Κλαμπ Μπριζ 34, η Άντερλεχτ, η Οστάνδη και η Γκεντ από 32.