Το ντέρμπι βάφτηκε στα κόκκινα

Ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ ήταν ο κορυφαίος του ντέρμπι
Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι των «αιωνίων» στο βόλεϊ των Ανδρών και οδηγεί αήττητος την κούρσα της Volley League.

VOLLEY LEAGUE

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-1

Ένα πολύ καλό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος έγινε στο Ρέντη και ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό με 3-1 (25-22, 19-25, 25-23, 25-23) και όχι μόνο παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας αλλά ξέφυγε και από τους διώκτες του με πέντε βαθμούς. Οι «ερυθρόλευκοι» με πίεση από το σερβίς και αποτελεσματική επίθεση πήρε εύκολα το πρώτο σετ αν και ο Παναθηναϊκός μείωσε στο τέλος. Στο δεύτερο σετ η εικόνα άλλαξε. Οι σέρβερ των φιλοξανούμενων σημάδευαν τον Τσούπκοβιτς στην υποδοχή με αποτέλεσμα να χαλάσουν την ανάπτυξη του Ολυμπιακού και να φτάσουν εύκολα στην ισοφάριση. Η είσοδος του Φράγκου στα μισά του τρίτου σετ αντί του Τσούπκοβιτς βελτίωσε πολύ την πίσω ζώνη του Ολυμπιακού ενώ στην επίθεση καθάριζε ο Αγκάμεζ που έκανε το καλύτερο του παιχνίδι με την φανέλα του Ολυμπιακού. Έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε στην νίκη έχοντας και την συμπαράσταση του κόσμου του που γέμισε το κλειστό. Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ήταν ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ που πέτυχε 29 πόντους ενώ για τον Παναθηναϊκό ο Χοσέ Λουίς Γκονζάλες είχε 19 πόντους.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ 3-2

Στην Πάτρα η Παναχαϊκή επικράτησε της Ορεστιάδας με 3-2 (21-25, 25-23, 25-16, 22-25, 18-16) με την ακριτική ομάδα να παίρνει τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι που έμοιαζαν να παίζουν το τελευταίο τους χαρτί μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 1-0 παίρνοντας το πρώτο σετ αφού είχαν προηγηθεί με 16-12. Στην συνέχεια η Παναχαϊκή αντέδρασε και όχι μόνο ισοφάρισε αλλά και προηγήθηκε και με 2-1 γυρνώντας μάλιστα απο το 8-3 στο τρίτο σετ. Ανατροπή είχαμε και στο τέταρτο σετ όπου η Παναχαϊκή ήταν μπροστά με 8-5 αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει την διαφορά και η Ορεστιάδα με πολύ καλό μπλοκ κατάφερε να κάνει το 2-2 και να εξασφαλίσει τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα. Στο τάι μπρέικ οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι και προηγήθηκαν με 5-3 και 10-7 όμως και πάλι η Ορεστιάδα δεν τα παράτησε και ισοφάρισε 14-14. Στο τέλος όμως η Παναχαϊκή πήρε τους δύο πόντους διαφορά που ήθελε και τους δύο βαθμούς της νίκης. Πρώτος σκόρερ για την Παναχαϊκή ήταν ο Χοσέ Μπαράχας με 24 πόντους και ακολούθησε ο Νενάντ Σορμάζ με 19. Για την Ορεστιάδα ο Τζέισον Μορέλος είχε 22 πόντους.