Φάση από τον αγώνα του Παναθηναϊκού με τον ΠΑΟΚ
Ολοκληρώθηκε η αγωνιστική δράση στην Α1 των Ανδρών στο πόλο για το 2016 με την διεξαγωγή της όγδοης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Α1 ΑΝΔΡΩΝ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΟΚ 5-4

Σε ένα από τα σημαντικά παιχνίδια της ημέρας ο Παναθηναϊκός επικράτησε δύσκολα του ΠΑΟΚ με 5-4. Το ματς ήταν ντέρμπι με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 3-2 υπέρ των γηπεδούχων. Στην επενάληψη ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση και παρότι πίεσε δεν κατάφερε να πάρει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας. Αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι για τον Τεό Λοράντο στον πάγκο του Παναθηναϊκού αλλά και το τελευταίο για τους Βάσιτς και Λίντχουτ με το σκουφάκι των «πράσινων». Τα γκολ του Παναθηναϊκού πέτυχαν οι Βάσιτς 1, Βιτέλας 1, Τοράκης 1, Καρούντζος 1, Φώσκολος 1. Για τον ΠΑΟΚ σκόραραν οι Νικολαΐδης 2, Ζάτοβιτς 1, Σάριτς 1.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΕΘΝΙΚΟΣ 11-4

Αν και το ματς θεωρητικά ήταν ντέρμπι η Βουλιαγμένη ήταν πολύ καλύτερη από τον Εθνικό και έφτασε σε μία άνετη νίκη με 11-4 που την διατηρεί στην δεύτερη θέση ισόβαθμη με τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Κώστα Λούδη μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 3-0 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 7-1 στο ημίχρονο καθαρίζοντας από νωρίς την υπόθεση νίκη. Ο Εθνικός από την άλλη δεν κατάφερε να μπει στο κλίμα του ματς και περιορίστηκε σε ρόλο κομπάρσου. Τα γκολ της Βουλιαγμένης πέτυχαν οι Χρυσοσπάθης 4, Τίγκας 4, Δελαγραμμάτικας 1, Γούβης 1, Αφρουδάκης 1. Για τον Εθνικό σκόραραν οι Παπαδόγκωνας 2, Κόχειλας 1, Αγκόρτσας 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 22-3

Πολύ εύκολα όπως αναμενόταν ο Ολυμπιακός επικράτησε του ουραγού ΝΟ Πατρών με 22-3 και έκλεισε πρώτος και αήττητος την χρονιά. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ήταν πολύ καλύτερη από την αντίπαλο της και αυτό φάνηκε από το ξεκίνημα όταν οι πρωταθλητές προηγήθηκαν με 10-2 στο ημίχρονο. Στην συνέχεια του ματς η εικόνα δεν άλλαξε και ο Ολυμπιακός έφτασε σε μία ακόμα πολύ άνετη νίκη στο πρωτάθλημα. Πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Φουντούλης με 5 γκολ και ακολούθησαν οι Γεννηδουνιάς 4, Μουρίκης 3, Εσπανιόλ 3, Μυλωνάκης 2, Αργυρόπουλος-Κανακάκης 2, Κολόμβος 2, Πρέκας 1. Για τον ΝΟ Πατρών σκόραραν οι Τουλγαρίδης 1, Φύκουρας 1, Γκότσης 1.

ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ - ΝΟ ΧΙΟΥ 4-11

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΝΟ Χίο που πέρασε από τον Άλιμο νικώντας τον ΝΟ Καλαμακίου με 11-4 και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην μάχη που δίνει για την παραμονή. Η ομάδα από το νησί της μαστίχας είχε τον έλεγχο από την αρχή και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 4-2. Στο τρίτο οκτάλεπτο όμως ξέσπασε και με επιμέρους σκορ 5-1 έφτασε στο 9-3 και εκεί τελείωσε τον αγώνα. Στο λίγο διάστημα που απέμενε ο ΝΟ Καλαμακίου δεν μπορούσε να αντιδράσει. Πρώτος σκόρερ για τον ΝΟ Χίου ήταν ο Θωμάκος με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Καλαργυρός 2, Κανδιόγλου 2, Αγιωργούσης 1, Βουκμίροβιτς 1, Καλής 1, Κόλλιας 1. Για τον ΝΟ Καλαμακίου σκόραραν οι Φαναριώτογλου 2, Δουδέσης 1, Κομτζιάς 1.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 9-11

Στην έκτη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε το Παλαιό Φάληρο που πέρασε από την Νέα Σμύρνη νικώντας τον Πανιώνιο με 11-9. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν στο πρώτο οκτάλεπτο με 5-2. Η αντίδραση όμως του Παλαιού Φαλήρου ήταν εντυπωσιακή καθώς μείωσε στο ημίχρονο σε 6-5 και στο τρίτο οκτάλεπτο είχε περάσει μπροστά με 9-6. Κάπου εκεί το ματς είχε κριθεί αφού το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν. Πρώτος σκόρερ για το Παλαιό Φάληρο ήταν ο Γαρδίκας με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Κουρλιάφτης 2, Θεοδωρόπουλος 2, Τσαχιλίδης 2, Αλαφραγκής 1, Ι. Γαβαλάς 1. Για τον Πανιώνιο σκόραραν οι Κουτσιαλής 3, Κουλιεράκης 3, Καρακάσης 1, Θεοδόσης-Παπαλουκάς 1, Σ. Γαβαλάς 1.

ΓΛΥΦΑΔΑ - ΥΔΡΑΪΚΟΣ 5-3

Πέμπτη ανέβηκε η Γλυφάδα η οποία σε ένα ακόμα από τα σημαντικά ματς της αγωνιστικής επικράτησε του Υδραϊκού με 5-3 σε ένα παιχνίδι που είχε σαν χαρακτηριστικό του τις κλειστές άμυνες. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1-0 στο πρώτο οκτάλεπτο αλλά η Γλυφάδα ισοφάρισε στο δεύτερο και το ημίχρονο έληξε 1-1. Στην συνέχεια η ομάδα του Δημήτρη Μάζη με επιμέρους σκορ 3-1 στο τρίτο μέρος προηγήθηκε 4-2 και δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει αυτή την διαφορά μέχρι το τέλος του ματς. Πρώτος σκόρερ για την Γλυφάδα ήταν ο Κατσαούνης με 2 γκολ και ακολούθησαν οι Παπαναστασίου 1, Σκουμπάκης 1, Γιαννόπουλος 1. Για τον Υδραϊκό σκόραραν οι Χατζηκυριακάκης 1, Μπλάνης 1, Στελλάτος 1.