Υπήρχε μόνο μία Μπορούσια

Οι παίκτες της Ντόρτμουντ κυριάρχησαν στο ντέρμπι
Το «Borussiaderby» δέσποζε στο πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής στην Μπουντεσλίγκα όμως η Ντόρτμουντ το μετέτρεψε σε περίπατο.

Αν και η Γκλάντμπαχ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Ράφαελ στο 6' δεν κατάφερε να είναι ανταγωνιστική στο υπόλοιπο του ματς και η Ντόρτμουντ έφτασε σε μία πολύ εύκολη νίκη με 4-1. Η άμεση ισοφάριση με τον Ομπαμεγιάνγκ στο 7' και το 2-1 λίγο αργότερα με το γκολ του Πίστσεκ κατέστησε σαφές ότι η Ντόρτμουντ δεν είχε διάθεση για αστεία. Στην επανάληψη μάλιστα η ομάδα του Τόμας Τούχελ πέτυχε άλλα δύο γκολ και έφτασε στην άνετη νίκη. Την παράσταση πάντως στο φετινό πρωτάθλημα εξακολουθεί να κλέβει η Λειψία η οποία νίκησε και την Σάλκε με 2-1 και παραμένει μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι νεοφώτιστοι που μόνο σαν τέτοιο δεν παίζουν σκόραραν στο ξεκίνημα του πρώτου αλλά και του δεύτερου ημιχρόνου κι έφτασαν σε μία ακόμα νίκη.

Στα άλλα ματς της ημέρας εντυπωσιακή ήταν η Χοφενχάιμ η οποία συνέτριψε την Κολωνία με 4-0 σε ένα ματς που στο ξεκίνημα του θεωρητικά ήταν ντέρμπι. Η ομάδα του Τζούλιαν Νάγκελσμαν όμως επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό της και πήρε μία άνετη νίκη που την φέρνει στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Χέρτα που επικράτησε με 3-2 της Βόλφσμπουργκ βάζοντας στις καθυστερήσεις το γκολ της νίκης. Τρεις πολύτιμους βαθμούς κέρδισε η Βέρντερ στην μάχη που δίνει για την παραμονή της με το 2-1 επί της Ίνγκολσταντ. Τέλος βαθμολογική απώλεια είχε η Λεβερκούζεν που έμεινε στο 1-1 με την Φράιμπουργκ εντός έδρας.

Ντόρτμουντ - Γκλάντμπαχ 4-1
(7', 68' Ομπαμεγιάνγκ, 15' Πίστσεκ, 64' Ντεμπελέ - 6' Ράφαελ)

Λεβερκούζεν - Φράιμπουργκ 1-1