Δεν συνεχίστηκε το σερί της Βαλένθια

Οι παίκτες της Λας Πάλμας πανηγυρίζουν ένα από τα τρία γκολ που πέτυχαν
Δεν κατάφερε να συνεχίσει το νικηφόρο της σερί η Βαλένθια και μετά από δύο θετικά αποτελέσματα γνώρισε την ήττα με 3-1 από την Λας Πάλμας.

Οι «νυχτερίδες» μπορεί και κόντρα στους νησιώτες να ξεκίνησαν δυνατά και να άνοιξαν το σκορ με τον Σάντι Μίνα όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Τζόναθαν Βιέρα. Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν μετά την αποβολή του Μουνίρ στο 51'. Έτσι η Λας Πάλμας παίζοντας με παίκτη παραπάνω πίεσε περισσότερο την άμυνα της Βαλένθια και κατάφερε να φτάσει στην επίτευξη δύο τερμάτων με τον Λέμος και τον Μπόατενγκ. Με την νίκη της αυτή η ομάδα του Κίκε Σετιέν απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη. Από την άλλη Βαλένθια βρίσκεται στην 15η θέση και μόνο σίγουρη δεν μπορεί να αισθάνεται.

Λας Πάλμας - Βαλένθια 3-1
(42' Βιέρα, 57' Λέμος, 61' Μπόατενγκ - 21' Σάντι Μινα)