Ντέρμπι με ποδοσφαιρικό σκορ

Η μπάλα στα δίχτυα ήταν μια σπάνια εικόνα στο ματς του Παναθηναϊκού με την Γλυφάδα
Ξεκίνησε ο δεύτερος γύρος στην Α1 των Ανδρών στο πόλο και ο αγώνας της Γλυφάδας με τον Παναθηναϊκό έγραψε την δική του ιστορία.

Α1 ΑΝΔΡΩΝ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΓΛΥΦΑΔΑ2-2

Ένα από τα πιο φτωχά σε γκολ παιχνίδια στην ιστορία ήταν αυτό ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την Γλυφαδα αφού οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2. Οι παίκτες των δύο ομάδων αντιμετώπιζαν πολλά προβλήματα στην επίθεση με σωρεία χαμένων ευκαιριών εκατέρωθεν. Έτσι τα γκολ μπήκαν με το σταγονόμετρο σε ένα ματς που θύμισε περισσότερο ποδόσφαιρο παρά πόλο. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 1-0 στο πρώτο οκτάλεπτο για να ακολουθήσει ένα στείρο δεύτερο. Εξαιρετικά παραγωγικό για τα δεδομένα του αγώνα ήταν το τρίτο όπου οι δύο ομάδες έβαλαν από ένα γκολ και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 2-1 όμως δεν μπόρεσε να το κρατήσει στο τέταρτο. Τα γκολ του Παναθηναϊκού τα πέτυχαν οι Καρούντζος 1, Δερμιτζάκης 1. Για την Γλυφάδα σκόραρε ο Χατζηγούλας 2.

ΠΑΟΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 4-13

Την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα συνεχίζει ο Ολυμπιακός ο οποίος δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να περάσει από την Θεσσαλονίκη νικώντας τον ΠΑΟΚ με 14-3. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου φρόντισε από τα πρώτα λεπτά να επιβάλει τον ρυθμό της και να προηγηθεί με 3-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 6-3 στο ημίχρονο. Στην συνέχεια η εικόνα δεν άλλαξε με τον Ολυμπιακό να μεγαλώνει συνεχώς την διαφορά που έφτασε στο τελικό 13-4. Τα γκολ για τον Ολυμπιακό τα πέτυχαν οι Φουντούλης 3 Μουρίκης 3, Ντόσκας 2, Γιάνοβιτς 2, Μυλωνάκης 1, Αργυρόπουλος-Κανακάκης 1, Κολόμβος 1. Για τον ΠΑΟΚ σκόραραν οι Νικολαΐδης 2, Σάριτς 2.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ 14-3

Χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα η Βουλιαγμένη επικράτησε του ΝΟ Καλαμακίου με 14-3 και φυσικά παραμένει στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι παίκτες του Κώστα Λούδη πήρε από την αρχή τα ηνία και προηγήθηκε με 5-2 στο ημίχρονο. Στην συνέχεια  τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους φιλοξενούμενους αφού η Βουλιαγμένη ανέβασε κι άλλο τον ρυθμό της. Στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου το σκορ έφτασε στο 11-3 και στο τέλος οι γηπεδούχοι έβαλαν άλλα τρία αναπάντητα γκολ. Πρώτος σκόρερ για την Βουλιαγμένη ήταν ο Αφρουδάκης με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Καλαϊτζής 2, Καπότσης 2, Τίγκας 2, Δελαγραμμάτικας 1, Γούβης 1, Βίκο 1, Σολανάκης 1. Για τον ΝΟ Καλαμακίου σκόραραν οι Φωκάς 2, Αναγνωστόπουλος 1.

ΕΘΝΙΚΟΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 11-4

Πολύ καλύτερος ο Εθνικός πήρε εύκολη νίκη επί του Πανιωνίου με 11-4 και πλησίασαν στην πρώτη τετράδα μετά την ισοπαλία του Παναθηναϊκού με την Γλυφάδα. Οι Πειραιώτες επέβαλαν από το ξεκίνημα του ματς τον δικό τους ρυθμό και προηγήθηκαν με 5-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 9-3 στο ημίχρονο. Κάπου εκεί σαν να έσβησαν οι μηχανές και στο τρίτο οκτάλεπτο το σκορ δεν αυξήθηκε πολύ φτάνοντας στο 11-4 για τον Εθνικό. Μάλιστα αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα αφού στο τέταρτο μέρος δεν μπήκε κανένα γκολ. Πρώτος σκόρερ για τον Εθνικό ήταν ο Τζώρτζης με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Χονδροκούκης 2, Τσαγκάρης 2, Σιώνης 1, Αγκόρτσας 1, Καζάζης 1, Μπεριστιάνος 1. Για τον Πανιώνιο σκόραραν οι Κουτσιαλής 1, Κουλιεράκης 1, Γαβαλάς 1, Βέκκος 1.

ΝΟ ΧΙΟΥ - ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 13-9

Στις επιτυχίες επέστρεψε ο ΝΟ Χίου ο οποίος επιβλήθηκε του ΝΟ Πατρών με 13-9 και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην μάχη που δίνει για την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία για μία ακόμα χρονιά. Η ομάδα του Μάκη Μικέδη ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 4-2 στο πρώτο οκτάλεπτο όμως οι φιλοξενούμενοι στο ημίχρονο κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 5-5. Η συνέχεια όμως ανήκε και πάλι στους γηπεδούχους που ξέφυγαν εκ νέου με 9-6 και αυτή την φορά η ομάδα της Πάτρας δεν είχε απάντηση και το 13-9 ήρθε φυσιολογικά. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γκιουβέτσης με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Τεσάνοβιτς 3, Μιμίδης 2, Θωμάκος 1, Καλαργυρός 1, Κανδιόγλου 1, Βουκμίροβιτς 1. Για τον ΝΟ Πατρών σκόραραν οι Παπάκος 4, Γκότσης 2, Τουλγαρίδης 1, Δουρίδας 1, Πασσάς 1.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ - ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 5-5

Χωρίς νικητή έληξε ο αγώνας ανάμεσα στον Υδραϊκό και το Παλαιό Φάληρο που αναδείχτηκαν ισόπαλοι 5-5. Ο Υδραϊκός που ήταν και ο γηπεδούχος ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 2-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 3-1 στο ημίχρονο. Αυτή η διαφορά των δύο γκολ όμως δεν ήταν αρκετή για να δώσει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Δημήτρη Καραβαρίτη αφού το Παλαιό Φάληρο με επί μέρους σκορ 2-1 τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο οκτάλεπτο πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Πρώτος σκόρερ για τον Υδραϊκό ήταν ο Στελλάτος με 2 γκολ και ακολούθησαν οι Κοκκινάκης 1, Μπλάνης 1, Λιαπάκης 1. Για το Παλαιό Φάληρο σκόραραν οι Κουρλιάφτης 1, Τσαχειλίδης 1, Τρούλος 1, Γαβαλάς 1, Κάκαρης 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 10-8

Στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την Β' φάση του πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός επικράτησε της Βουλιαγμένης με 10-8 και έκανε το πρώτο βήμα για το πλεονέκτημα στην Γ' φάση. Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη ξεκίνησε πιο δυνατά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο οκτάλεπτο με 4-3 και στο ημίχρονο να φτάσει και στο 7-4. Στην συνέχεια η Βουλιαγμένη προσπάθησε να αντιδράσει αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά τις πρωταθλήτριες. Τα γκολ του Ολυμπιακού πέτυχαν οι Ε. Πλευρίτου 2, Ελευθεριάδου 2, Ασημάκη 2, Μπιανκόνι 2, Μανωλιουδάκη 1, Σμιτ 1. Για την Βουλιαγμένη σκόραραν οι Τσουκαλά 2, Ξενάκη 2, Κούλχαας 2, Πάτρα 1, Διαμαντοπούλου 1.

ΘΕΣΕΙΣ 3-6

ΕΘΝΙΚΟΣ - ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 12-10

Σπουδαίο ματς με πολλά γκολ ήταν αυτό ανάμεσα στον Εθνικό και την ΝΕ Πατρών που έληξε με νίκη 12-10 υπέρ της ομάδα του Πειραιά. Οι «κυανόλευκες» ξεκίνησαν δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 4-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και αυτή η διαφορά ήταν που τους έδωσε την νίκη. Στην συνέχεια η ΝΕ Πατρών ισορρόπησε τον αγώνα αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση και έμεινε με την πολύ καλή εμφάνιση. Τα γκολ του Εθνικού πέτυχαν οι Βάσιλα 3, Μπίσμπα 3, Αποστολίδου 2, Φραγκιουδάκη 2, Κατσίμπρη 2. Για την ΝΕ Πατρών σκόραραν οι Κουτέλη 4, Μανέτα 2, Μπιτσάκου 2, Μπαλάτσα 1, Πασσά 1.

ΓΛΥΦΑΔΑ - ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 11-5

Την δεύτερη νίκη της στον όμιλο πέτυχε η Γλυφάδα και υποχρεώσε την ΝΕ Πατρών στην δεύτερη ήττα της αφού επικράτησε με 11-5. Η ομάδα του Τάσου Πιρπιρή εκμεταλλεύτηκε την κούραση των Πατρινών από το πρωινό σπουδαίο ματς με τον Εθνικό και επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους στο ξεκίνημα όταν και προηγήθηκαν με 5-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 7-1 στο ημίχρονο. Στην συνέχεια τα κορίτσια του Δημήτρη Μπιτσάκου δεν είχαν τα αποθέματα να αντιδράσουν και η ήττα ήρθε φυσιολογικά. Τα γκολ για την Γλυφάδα πέτυχαν οι Ελληνιάδη 3, Κολτσίδα 3, Παπαναστασίου 2, Λούδη 1, Μαμόγλου 1, Νιαρχάκου 1. Για την ΝΕ Πατρών σκόραραν οι Μπαλάτσα 1, Παπαδοπούλου 1, Μπιτσάκου 1, Κουτέλη 1, Τσιμάρα 1.

ΕΘΝΙΚΟΣ - ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 11-9

Τις νίκες του διπλασίασε εκτός από την Γλυφάδα και ο Εθνικός που επικράτησε του ΝΟ Ρεθύμνου με 11-9 και έκανε το δύο στα δύο. Η ομάδα του Γιώργου Τσόκα μπήκε δυνατά στο ματς και στο πρώτο οκτάλεπτο προηγήθηκε με 4-0 βάζοντας τις βάσεις για την πρόκριση. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 5-2 για τον Εθνικό ενώ στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου το Ρέθυμνο είχε μειώσει ακόμα περισσότερο σε 7-5 αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι περισσότερο. Πρώτη σκόρερ για τον Εθνικό ήταν η Βάσιλα με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Μπίσμπα 2, Φραγκιουδάκη 2, Μιχαηλίδου 2, Δουρέκα 1, Πετάση 1. Για τον ΝΟ Ρεθύμνου σκόραραν οι Φαρμάκη 4, Καριπίδου 2, Σαφέτη 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σολανάκη 1.

ΘΕΣΕΙΣ 7-8

ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 9-10

Το πρώτο βήμα για το πλεονέκτημα στον όμιλο του υποβιβασμού πήρε ο Ηλυσιακός ο οποιος επικράτησε εκτός έδρας του Τρίτωνα Αμαρουσίου με 10-9 και πλέον θέλει μία ακόμα νίκη στην έδρα του για να πάρει το αβαντάζ. Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 2-1 στο πρώτο οκτάλεπτο αλλά ο Ηλυσιακός αντέδρασε και στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 5-3. Μάλιστα στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου το σκορ είχε γίνει 8-5. Ο Τρίτωνας πίεσε στο τέταρτο και πλησίασε στο σκορ χωρίς όμως να καταφέρει την ανατροπή. Πρώτη σκόρερ για τον Ηλυσιακό ήταν η Χαραλαμπίδου με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Σαμαρά 2, Γρηγοριάδη 2, Παπαδάκη 2, Λυμπεροπούλου 1. Για τον Τρίτωνα σκόραραν οι Μουλλάκη 4, Δημητροκάλη 3, Χατζηκυριακάκη 1, Μαλλιαρού 1.