Δια ποδός Μάριν την ανατροπή ο Ολυμπιακός!

Κράτησε άνετο στην κορυφή τον Ολυμπιακό ο Μάριν
Λίγο ήθελε ο Αστέρας Τρίπολης να κάνει την ζημιά στο Καραϊσκάκη, όμως «μίλησε» ξανά η καρδιά του πρωταθλητή και στο φινάλε μπήκαν τα πράγματα στη θέση τους. Οι Αρκάδες προηγήθηκαν στο σκόρ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μάσα (27'), αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο με ένα πανέμορφο γκολ του Φορτούνη και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μάρκο Μάριν (90+3) έδωσε τη νίκη 2-1 στους ερυθρολεύκους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε ζωηρά στο παιχνίδι, πίεσε κι έφτιαξε ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ από νωρίς, αλλά ο Ντοναρούμα κράτησε όρθιους τους Αρκάδες, που έδειξαν να μην φοβούνται και να επιχειρούν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις. Στο 27' ο Μάσα κέρδισε πέναλτι ύστερα από μαρκάρισμα του Λεάλι, ο Βάτσιος δεν δίστασε να δείξει την άσπρη βούλα και ο Αργεντινός άνοιξε το σκορ. Στη συνέχεια ο Αστέρας κράτησε με άνεση το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο

Οι παίκτες του Μπέντο μπήκαν δυνατά στο β' μέρος και στρίμωξαν την άμυνα του Αστέρα. Στο 54' ο Φορτούνης βρήκε χώρο και με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1. Οι ερυθρόλευκοι παρέμειναν στην επίθεση και συνέχισαν να πιέζουν την ομάδα του Ελευθερόπουλου, η οποία με εξαίρεση ένα πλασέ του Τσιλιανίδη δεν μπόρεσε να απειλήσει, αλλά ούτε και να κρατήσει την κατοχή της μπάλας.

Η είσοδος του Ανδρούτσου και εν συνεχεία του Μάριν έδωσε φρεσκάδα στον Ολυμπιακό και το τελευταίο δεκάλεπτο ο Ντοναρούμα δεν προλάβαινε να δει από πού του έρχεται. Και στην τελευταία φάση τελικά δέχτηκε το γκολ από τον Μάριν, ο οποίος πέτυχε κάτι παραπάνω από ένα νικητήριο γκολ, αφού είναι δεδομένο ότι ο Γερμανος το είχε μεγάλη ανάγκη για να επανέλθει δυναμικά στο προσκήνιο.

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Μποτία, Βιάνα, Φιγκέιρας, Ντε λα Μπέγια, Καμπιάσο (64’ Ανδρούτσος), Μάρτινς, Φορτούνης, Μανθάτης (79’ Μάριν), Σεμπά, Καρντόσο (71’ Ιντέγε).