Διπλό του Φοίνικα στο «Ζηρίνειο»

Φάση από τον αγώνα της Κηφισιάς με τον Φοίνικα Σύρου
Ποδαρικό στο 2017 έκανε η Volley League με τρεις αγώνες στην πρώτη αγωνιστική του δευτέρου γύρου.

VOLLEY LEAGUE

ΚΗΦΙΣΙΑ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 2-3

Όπως στην Ερμούπολη έτσι και στο «Ζηρίνειο» ο αγώνας της Κηφισιάς με τον Φοίνικα Σύρου κρίθηκε στα πέντε σετ με νικητή και πάλι τον Φοίνικα που πήρε την σπουδαία νίκη με 3-2 (24-26, 25-21, 25-20, 19-25, 13-15). Το πρώτο σετ ήταν ντέρμπι με τον Φοίνικα να το κερδίζει στην παράταση. Στην συνέχεια όμως η Κηφισιά επέβαλε τον ρυθμό της και με όπλο της το μπλοκ και την επίθεησ πήρε τα δύο επόμενα σετ και προηγήθηκε με 2-1. Στο τέταρτο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στο σερβίς και κατάφεραν να οδηγήσουν το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί οι γηπεδούχοι μπηκαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν με 5-1 αλλά στην συνέχεια ο Φοίνικας έκανε την ανατροπή κι έφτασε στην νίκη. Κορυφαιος για τους νικητές ήταν ο Μίλια Μρντακ με 32 πόντους και ακολούθησε ο Ρεϊνάλντο με 14. Για την Κηφισιά ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ είχε 34 πόντους.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ 3-0

Με το δεξί μπήκε στο 2017 ο Παναθηναϊκός ο οποίος χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα επικράτησε στην Κυψέλη της Κύζικου με 3-0 (25-15, 31-29, 25-22) και φυσικά παραμένει στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι «πράσινοι» πήραν δια περιπάτου το πρώτο σετ όμως στο δεύτερο η Κύζικος ήταν πολύ πιο ανταγωνιστική και προηγήθηκε με 16-15 και 21-20 ενώ χρειάστηκε και παράταση για να φτάσει ο Παναθηναϊκός στο 2-0. Στο τρίτο σετ η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος της πήρε από την αρχή το προβάδισμα με 8-2 και παρότι η Κύζικος μείωσε δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική. Πρώτοι σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Λάζαρ Τσίροβιτς και ο Χοσέ Λουίς Γκονζάλες που πέτυχαν από 13 πόντους. Για την Κύζικο ο Τιάγκο Μασιέλ είχε 18 πόντους.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ - ΗΡΑΚΛΗΣ 1-3

Νικηφόρα πέρασε από την έδρα της ουραγού Ορεστιάδας ο Ηρακλής με 3-1 (18-25, 25-20, 19-25, 19-25) και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από τρεις σερί ήττες. Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού παίζοντας με αμιγώς ελληνική σύνθεση κατάφερε στα σετ που νίκησε να επιβάλει τον ρυθμό της μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Αντίθετα στο δεύτερο η Ορεστιάδα έμεινε κοντά στο σκορ και κατάφερε στο τέλος να φτάσει στην κατάκτηση του και στην προσωρινή ισοφάριση. Πρώτος σκόρερ για τον Ηρακλή ήταν ο Στέλιος Τζιουμάκας με 16 πόντους και ακολούθησε ο Χρήστος Στεφανίδης με 15. Για την Ορεστιάδα ο Γουίλιαμ Λουκούμι είχε 21 πόντους.

12.Ορεστιάδα 1

Ο ΠΑΟΚ έχει δύο ματς λιγότερα. Ολυμπιακός, Παμβοχαϊκός, Φοίνικας Σύρου, Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Παναχαϊκή και Ηρακλής Χαλκίδας έχουν από ένα ματς λιγότερο.

Φάση από τον αγώνα του Ολυμπιακού με τον ΑΟ Θήρας
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΟ ΘΗΡΑΣ 3-1

Έγινε το ντέρμπι του Ολυμπιακού με τον ΑΟ Θήρας στο Ρέντη που βρήκε νικήτριες τις «ερυθρόλευκες» με 3-1 (25-19, 23-25, 25-22, 25-22). Ο Ολυμπιακός με την Σάσκια Χίππε να επιστρέφει στην αγωνιστική δράση αν και δεν ξεκίνησε στο βασικό σχήμα όπως και η Άνα Λαζάρεβιτς κατάφερε να πάρει εύκολα το πρώτο σετ. Στην συνέχεια όμως ο ΑΟ Θήρας εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και ισοφάρισε. Μάλιστα και στο τρίτο σετ η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου είχε τον έλεγχο όταν και προηγήθηκε με 7-2 και 11-6. Μπροστά στον κίνδυνο ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έριξε στο παιχνίδι την Χίππε και λίγο αργότερα και την Λαζάρεβιτς και κατάφερε να γυρίσει το σετ. Στο τέταρτο οι πρωταθλήτριες είχαν από την αρχή τον έλεγχο και έφτασαν στην νίκη. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Κατερίνα Γιώτα με 20 πόντους και ακολούθησε η Νατζέγια Μαλασάι με 15. Για τον ΑΟ Θήρας η Αλεξάντρα Τέρζιτς είχε 18 πόντους.