Εύκολες νίκες για τους αιώνιους

Φάση από τον αγώνα του Παναθηναϊκού με τον Παμβοχαϊκό
Λίγες μέρες πριν διασταυρώσουν τα ξίφη τους στον πρώτο ημιτελικό του Λιγκ Καπ ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός πέτυχαν εντυπωσιακές νίκες στο πρωτάθλημα.

VOLLEY LEAGUE

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ 3-0

Στο υποτιθέμενο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Παναθηναϊκός έκανε περίπατο κόντρα στον Παμβοχαϊκό νικώντας με 3-0 (25-14, 25-22, 25-12) κι έδειξε ότι φέτος κοιτάει ψηλά. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έκανε ίσως την καλύτερη φετινή της εμφάνιση και έφτασε στην άνετη νίκη αφού ο Παμβοχαϊκός μόνο στο δεύτερο σετ ήταν κάπως ανταγωνιστικός. Η μεγάλη διαφορά των δύο ομάδων ήταν στο μπλοκ (11-2 για τους «πράσινους») αλλά και στην αποτελεσματικότητα στην επίθεση (71% - 41%). Με αυτά τα ποσοστά ο Παναθηναϊκός δεν ήταν δυνατόν όχι να χάσει αλλά ούτε καν να απειληθεί. Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λάζαρ Τσίροβιτς και ο Χοσέ Λουίς Γκονζάλες που πέτυχαν από 13 πόντους. Για τον Παμβοχαϊκό ο Αινείας Τζελάτης είχε 11 πόντους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 3-0

Χωρίς να δυσκολευτεί σε κανένα σημείο του ματς ο Ολυμπιακός διατήρησε το αήττητο του καθώς επιβλήθηκε στο Ρέντη του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 3-0 (25-19, 25-18, 25-17). Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Σλόμπονταν Μπόσκαν που άφησε εκτός αρχικού σχήματος τον Νταφ και τον Φιλίποφ ήθελε αυτή την νίκη με το εμφατικό σκορ για να αντιδράσει η ομάδα μετά τον αποκλεισμό από την Ευρώπη. Ο Εθνικός από την άλλη με εξαίρεση το ξεκίνημα του δεύτερου σετ όταν και προηγήθηκε με 8-4 δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Κονσταντιν Τσούπκοβιτς με 16 πόντους και ακολούθησε ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ με 13. Για τον Εθνικό κανένας δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 0-3

Στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε ο Φοίνικας Σύρου που πέρασε εύκολα από την έδρα της ουραγού Ορεστιάδας με 3-0 (19-25, 21-25, 18-25). Οι Συριανοί κάνοντας ένα μεστό παιχνίδι με πολύ λίγα λάθη είχαν τον έλεγχο του σκορ και στα τρία σετ. Η ομάδα του Ντούσκο Νίκολιτς είχε ένα μικρό σταθερό προβάδισμα το οποίο όμως ήταν αρκετό αφού η Ορεστιάδα δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική σε κανένα σημείο του αγώνα. Κορυφαίος για ένα ακόμα ματς για τον Φοίνικα ήταν ο Μιλια Μρντακ ο οποίος πέτυχε 19 πόντους και ακολούθησε ο Πέταρ Τουράνγιανιν με 10. Για τη Ορεστιάδα ο Γουίλιαμ Λουκούμι είχε 19 πόντους.

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ 3-1

Αν και δυσκολεύτηκε ο Ηρακλής πήρε τελικά την νίκη κόντρα στην Κύζικο Νέας Περάμου με 3-1 (25-21, 23-25, 25-21, 30-28) και ισοβαθμεί στην τέταρτη θέση με τον Φοίνικα Σύρου και την Κηφισιά. Οι δύο ομάδες στα δύο πρώτα σετ πήραν από ένα καθώς είχαν τον έλεγχο από την αρχή ο Ηρακλής στο πρώτο και η Κύζικος στο δεύτερο. Στο τρίτο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ικανοί να προηγηθούν αφού ήταν μπροστά με 16-11 όμως ο Ηρακλής αντέδρασε και με επί μέρους σκορ 14-5 έκανε αυτός το 2-1. Μάχη έγινε και στο τέταρτο με την Κύζικο να προηγείται 16-14 και 25-24 αλλά να μην μπορεί να τελειώσει το σετ και να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ και τον Ηρακλή να παίρνει την νίκη στην παράταση. Πρώτος σκόρερ για τον Ηρακλή ήταν ο Νίκος Χριστόφας με 22 πόντους και ακολούθησε ο Δημήτρης Ριζόπουλος με 21. Για την Κύζικο ο Μιχάλης Σαρικεΐσογλου είχε 22 πόντους.

ΚΗΦΙΣΙΑ - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 3-1

Την νίκη και τους τρεις βαθμούς πήρε και η Κηφισιά που ξεπέρασε χωρίς βαθμολογική απώλεια το εμπόδιο της Παναχαϊκής νικώντας με 3-1 (25-21, 22-25, 25-21, 25-18). Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη είχε σαν βασικό της όπλο το μπλοκ αφού σταμάτησε 15 φορές τις επιθέσεις των φιλοξενούμενων εκτός από τις φάσεις που η μπάλα έσπαγε στο μπλοκ και η Κηφισιά είχε ευκαιρία για κόντρα επίθεση. Η Παναχαϊκή αντέδρασε στο δεύτερο σετ και στο ξεκίνημα του τρίτου αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν το πάνω χέρι και έφτασαν στην νίκη. Πρώτος σκόρερ για την Κηφισιά ήταν για μία ακόμα φορά ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ με 19 πόντους και ακολούθησε ο Κώστας Χριστοφιδέλης με 14. Για την Παναχαϊκή ο Νίκος Ρουμελιώτης είχε 22 πόντους.

12.Ορεστιάδα 1

ΠΑΟΚ και Ηρακλής Χαλκίδας έχουν από ένα ματς λιγότερο.

Η Κατερίνα Γιώτα σε μία προσπάθεια της κόντρα στο Μαρκόπουλο
Τέσσερις αγώνες έγιναν το Σάββατο (21/1) για την Α1 των Γυναικών με τον Ολυμπιακό και τον Πανναξιακό να συνεχίζουν με εύκολες νίκες.

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3

Κανένα απολύτως περιθώριο δεν άφησε στο Μαρκόπουλο ο Ολυμπιακός και πέρασε από τα Μεσόγεια νικώντας με 3-0 (19-25, 18-25, 17-25) και φυσικά παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ζορίστηκε μόνο στο ξεκίνημα του πρώτου σετ όπου το σκορ ήταν στο 7-8 στην συνέχεια όμως επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της και έφτασε σε μία πολύ εύκολη νίκη. Αυτό μάλιστα θα βοηθήσει και ψυχολογικά εν όψει του πρώτου αγώνα για το Τσάλεντζ Καπ κόντρα στην τουρκική Τσανάκαλε. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Σάσκια Χίππε με 17 πόντους και ακολούθησε η Νατζέγια Μαλασάι με 13. Για το Μαρκόπουλο η Έρικα Μερκάντο είχε 12 πόντους.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ - ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 3-0

Στο κυνήγι του Παναθηναϊκού παραμένει ο Πανναξιακός ο οποίος ξεπέρασε εύκολα και το εμπόδιο του Αίαντα Ευόσμου. Η ομάδα του Γιώργου Ρούσση νίκησε με 3-0 (25-13, 26-24, 25-20) και παραμένει στην τρίτη θέση. Στο πρώτο σετ η γηπεδούχος ομάδα έκανε περίπατο όμως στο δεύτερο τα πράγματα άλλαξαν. Ο Αίαντας έγινε πιο ανταγωνιστικός και μάλιστα έφτασε και σε διπλό σετ μπολ όταν προηγήθηκε 24-22 όμως τα σερβις της Φρέσκο οδήγησαν σε ένα σερί 4-0 και ο Πανναξιακός πήρε και το δεύτερο σετ. Στο τρίτο οι γηπεδούχες είχαν τον έλεγχο και δεν απειλήθηκαν από τις παίκτριες του Ηλία Ζωλοσταθιάδη.

ΘΕΤΙΔΑ ΒΟΥΛΑΣ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 2-3

Ακόμα ένα βήμα για την παραμονή της έκανε η Ηλιούπολη η οποία νίκησε στην Βούλα την Θέτιδα με 3-2 (25-23, 21-25, 19-25, 25-20, 14-16). Οι γηπεδούχες που ήθελαν οπωσδήποτε την νίκη κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ αν και ήταν πίσω στο σκορ με 20-16. Στην συνέχεια όμως η Ηλιούπολη επέβαλε τον ρυθμό της και κατέκτησε τα δύο επόμενα σετ και προηγήθηκε 2-1 εξασφαλίζοντας ένα βαθμό. Από την άλλη η Θέτιδα μπροστά στο φασμα της καθαρής ήττας αντέδρασε και πήρε εύκολα το τέταρτο σετ οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί η Θέτιδα προηγήθηκε 10-9 αλλά η εμπειρία της Ηλιούπολης μέτρησε και η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη πήρε την νίκη στην παράταση.

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΑΞΙΟΥ - ΑΕΚ 3-1

Στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας ανέβηκαν οι Μακεδόνες Αξιού που επικράτησαν της ΑΕΚ με 3-1 (25-16, 25-20, 19-25, 25-23) και εκμεταλλεύτηκαν την ήττα του Μαρκόπουλου από τον Ολυμπιακό. Στα δύο πρώτα σετ η ομάδα του Μανώλη Σκουλικάρη κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκε με 2-0. Στην συνέχεια όμως η ΑΕΚ που δεν θυμίζει σε τίποτα τον σάκο του μποξ που ήταν στον πρώτο γύρο αντέδρασε και μείωσε σε 2-1 κατακτώντας το τρίτο σετ ενώ και στο τέταρτο αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 24-17 με ένα σερί 6-0 έφτασε στο 24-23 αλλά η προσπάθεια αυτή δεν είχε συνέχεια.