Εύκολη νίκη για την Μπάρτσα

Ένα γκολ και μία ασίστ είχε ο Λουίς Σουάρες
Σε επαφή με την κορυφή παραμένει η Μπαρτσελόνα η οποία πέρασε εύκολα από την έδρα της Εϊμπάρ νικώντας με το ευρύ 4-0.

Παρότι το παιχνίδι δεν ξεκίνησε και με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε καθώς μόλις στο 10' τραυματίστηκε και αποχώρησε ο Σέρχιο Μπούσκετς, οι «μπλαουγκράνα» πήραν εύκολα την νίκη που τους διατηρεί δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Ρεάλ και έναν από την δεύτερη Σεβίλλη. Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ντένις Σουάρεθ τον παίκτη που αντικατέστησε τον Σέρχιο Μπούσκετς λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου βάζοντας τις βάσεις. Στην επανάληψη ανέλαβαν δράση ο Λιονέλ Μέσι και ο Λουίς Σουάρες, οι δυο τους συνδυάστηκαν άψογα στο γκολ του Αργεντινού στο 50' ενώ ο Ουρουγουανός σκόραρε στο 68' κι έτσι είχε και γκολ μετά από την ασίστ στον Μέσι. Στο τέλος του ματς βρήκε δίχτυα και ο Νεϊμάρ. Από την άλλη η Εϊμπάρ προσπάθησε κυρίως στο πρωτο ημίχρονο αλλά η διαφορά ποιότητας ήταν πολύ μεγάλη και η ομάδα του Μεντιλίμπαρ έμεινε στην ένατη θέση.

Στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας παραμένει σταθερά η Σεβίλλη που συνεχίζει την επντυπωσιακή της πορεία νικώντας και στην έδρα της Οσασούνα με 4-3 σε ένα πολύ χορταστικό ματς. Οι γηπεδούχοι που καίγονται για τους βαθμούς προηγήθηκαν δύο φορές αλλά όχι μόνο δεν κράτησαν το προβάδισμα αλλά στο τέλος δεν πήραν ούτε βαθμό. Πρόσωπο του ματς ήταν ο Ιμπόρα ο οποίος σκόραρε δύο φορές για την ομάδα του ενώ πέτυχε και αυτογκόλ. Σε ένα άλλο σπουδαίο ματς η Μπιλμπάο και η Ατλέτικο αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε προηγήθηκε νωρίς αλλά οι Βάσκοι κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να προηγηθούν με 2-1 αλλά δεν μπόρεσαν να το κρατήσουν και ο Γκριεζμάν ισοφάρισε. Στα άλλα ματς της ημέρας η Ρεάλ Σοσιεδάδ νίκησε την Θέλτα με 1-0 και ισόπαλος χωρίς τέρματα έληξε ο αγώνας της Μπέτις με την Χιχόν.

Οσασούνα - Σεβίλλη 3-4
(15' Λεόν, 63' αυτ. Ιμπόρα, 90'+3 Κόντρο - 43', 65' Ιμπόρα, 80' Βάσκεζ, 90'+2 Σαράμπια)

Μπιλμπάο - Ατλέτικο 2-2
(42' Λέκουε, 56' Ντε Μάρκος - 3' Κόκε, 80' Γκριεζμάν)

Μπέτις - Χιχόν 0-0

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Θέλτα 1-0
(72' Χουάνμι)

Εϊμπάρ - Μπαρτσελόνα 0-4
(31' Σουάρεθ, 50' Μέσι, 68' Σουάρες, 90'+1 Νεϊμάρ)

Πέθανε ο Θανάσης Καλογιάννης

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)