Έμεινε στην ισοπαλία η Ντόρτμουντ

Μονομαχία των σκόρερ Λάτζα και Ρόις
Την ευκαιρία να ανέβει μόνη της στην τρίτη θέση έχασε η Ντόρτμουντ η οποία έμεινε στην ισοπαλία με 1-1 στην έδρα της Μάιντς.

Οι Βεστφαλοί έχοντας στην σύνθεση τους και τον Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ που επέστρεψε μετά τον αποκλεισμό της Γκαμπόν από το Κύπελλο Εθνών Αφρικής, μπήκαν δυνατά στο ματς και άνοιξαν νωρίς το σκορ με τον Ρόις. Στην συνέχεια θα μπορούσαν να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ και να σιγουρέψουν την νίκη τους αφού είχαν τον έλεγχο του ματς. Ωστόσο αυτό δεν έγινε και η Μάιντς στα τελευταία λεπτά έφτασε στην ισοφάριση με τον Λάτζα. Στο άλλο ματς της ημέρας η Φράιμπουργκ πήρε την νίκη με 2-1 κόντρα στην Χέρτα. Με την νίκη της αυτή η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ ανέβηκε στην όγδοη θέση και η έξοδος στην Ευρώπη δεν είναι ουτοπία.

Φράιμπουργκ - Χέρτα 2-1
(39' Χάμπερερ, 87' Πέτερσεν - 88' Σιέμπερ)

Μάιντς - Ντόρτμουντ 1-1