Επιστροφή στην δράση στην πισίνα

Φάση από τον αγώνα του Εθνικού με τον Παναθηναϊκό
Ξεκίνησε και πάλι το πρωτάθλημα στην Α1 των Ανδρών στο πόλο μετά την διακοπή για την περίοδο των γιορτών.

Α1 ΑΝΔΡΩΝ

ΕΘΝΙΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 4-6

Σημαντική νίκη στην έδρα του Εθνικού πέτυχε ο Παναθηναϊκός με 6-4 και παραμένει στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα μαζί με την Βουλιαγμένη. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν την διαφορά των δύο γκολ στο δεύτερο και στο τρίτο οκτάλεπτο όταν σκόραραν δύο φορές χωρίς να δεχτούν γκολ και προηγήθηκαν με 4-2 μετά από την ολοκλήρωση τριών περίοδων στο ματς. Στο τέταρτο οκτάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να κρατήσει αυτή την διαφορά και να πάρει μία σημαντική νίκη. Τα γκολ του Παναθηναϊκού πέτυχαν οι Καλογεράκος 2, Χαραλαμπόπουλος 2, Τοράκης 1, Καρούντζος 1. Για τον Εθνικό σκόραραν οι Φούτρης 2, Κόχειλας 1, Παπαδόγκωνας 1.

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 5-16

Σε ένα παιχνίδι που έγινε στο κολυμβητήριο του Πειραιά αν και γηπεδούχος ήταν το Παλαιό Φάληρο ο Ολυμπιακός πέτυχε την ένατη νίκη του στο πρωτάθλημα και φυσικά συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου προηγήθηκε στο ημίχρονο με 7-2 και με 12-3 στο τέλος της τρίτης περιόδου φτάνοντας πολύ εύκολα στην νίκη. Στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο οι τυπικά φιλοξενούμενοι έριξαν κάπως τον ρυθμό τους. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Εσπανιόλ με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Ντόσκας 3, Μυλωνάκης 2, Αργυρόπουλος 2, Κολόμβος 2, Γεννηδουνιάς 1, Πρέκας 1, Ποντικέας 1. Για το Παλαιό Φάληρο σκόραραν οι Κάκαρης 2, Θεοδωρόπουλος 1, Τσαχειλίδης 1, Τρούλος 1.

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 3-17

Πολύ εύκολα η Βουλιαγμένη νίκησε στην Πάτρα τον ΝΟ Πατρών με 17-3 και παραμένει ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα. Η ομάδα του Κώστα Λούδη μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε στο πρώτο οκτάλεπτο με 5-0 για να γίνει το σκορ στο ημίχρονο 8-3. Ένα ακόμα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων στο τρίτο οκτάλεπτο όταν με επί μέρους σκορ 8-1 η Βουλιαγμένη προηγήθηκε με 16-3 και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τίγκας με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Δελαγραμμάτικας 2, Γούβης 2, Αφρουδάκης 2, Καπότσης 2, Σολανάκης 2, Κοπελιάδης 1, Χρυσοσπάθης 1, Δήμου 1. Για τον ΝΟ Πατρών σκόραραν οι Κανελλόπουλος 2, Πασσάς 1.

ΠΑΟΚ - ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ 14-6

Εύκολα ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε το εμπόδιο του ΝΟ Καλαμακίου και μπήκε νικηφόρα στο 2017. Ο «δικέφαλος του βορρά» είχε τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο λεπτό και προηγήθηκε με 5-2 στο ημίχρονο. Στην συνέχεια η ομάδα της Θεσσαλονίκης φρόντισε να κρατήσει το πάνω χέρι φτάνοντας το σκορ στο 9-4 στο τέλος της τρίτης περιόδου με τον ΝΟ Καλαμακίου να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων. Η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Σάριτς με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Νικολαΐδης 3, Ζάτοβιτς 2, Προσινικλής 2, Δημητριάδης 1, Τσολακούδης 1, Σώπκας 1. Για τον ΝΟ Καλαμακίου σκόραραν οι Φωκάς 2, Αναγνωστόπουλος 1, Δουδέσης 1, Ιωαννίδης 1, Αλεβίζος 1.

ΝΟ ΧΙΟΥ - ΓΛΥΦΑΔΑ 4-5

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε η Γλυφάδα που πέρασε με 5-4 από το νησί της μαστίχας νικώντας τον ΝΟ Χίου. Με την νίκη της αυτή η ομάδα του Δημήτρη Μάζη έπιασε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας τον Εθνικό. Το ματς ήταν ντέρμπι και κρίθηκε έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος με το γκολ του Σκουμπάκη. Ο ΝΟ Χίου προηγήθηκε στο ημίχρονο με 3-2 αλλά δεν μπόρεσε να το κρατήσει στην συνέχεια και οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή φτάνοντας στην νίκη. Τα γκολ της Γλυφάδας τα πέτυχαν οι Φωτόπουλος 2, Χατζηγούλας 2, Σκουμπάκης 1. Για τον ΝΟ Χίου σκόραραν οι Θωμάκος 2, Βουκμίροβιτς 1, Γκιουβέτσης 1.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 12-3

Εύκολη νίκη πέτυχε ο Υδραϊκός επί του Πανιωνίου με 12-3 και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς. Οι γηπεδούχοι φρόντισαν από την αρχή του αγώνα να δείξουν ποιος είναι το αφεντικό και προηγήθηκαν στο πρώτο οκτάλεπτο με 4-0 και στο ημίχρονο με 9-1. Έχοντας πάρει μια τόσο μεγάλη διαφορά ο Υδραϊκός έριξε ταχύτητα και η διαφορά δεν εκτοξεύτηκε. Τα γκολ του Υδραϊκού τα πέτυχαν οι Μιτελούδης 3, Στελάτος 3, Χατζηκυριακάκης 2, Μπλάνης 2, Κοκκινάκης 1, Λιαπάκης 1. Για τον Πανιώνιο σκόραραν οι Καρακάσης 2, Μαζοκοπάκης 1.

Η Αλεξάνδρα Ασημάκη ήταν η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού
Άρχισε μετά από περίπου δύο μήνες και το πρωτάθλημα της Α1 των Γυναικών με την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης.

1ος ΟΜΙΛΟΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 22-1

Περίπατο έκανε ο Ολυμπιακός κόντρα στον ΝΟ Ρεθύμνου καθώς νίκησε με 22-1 και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του σ' αυτή την πρώτη φάση του πρωταθλήματος με το απόλυτο των νικών. Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να επιβάλει απόλυτα τον ρυθμό της και να φτάσει με χαρακτηριστική άνεση στην νίκη. Στο πρώτο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-0 για να γίνει το σκορ στο ημίχρονο 9-0 και στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου 17-1. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Ασημάκη με 7 γκολ και ακολούθησαν οι Μ. Πλευρίτου 4, Έμολο 3, Σώρα 2, Μανωλιουδάκη 2, Ελευθεριάδου 1, Αβραμιδου 1, Σμιτ 1, Λογοθέτη 1. Για τον ΝΟ Ρεθύμνου σκόραρε η Φαρμάκη.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΕΘΝΙΚΟΣ 22-3

Περίπατο έκανε η Βουλιαγμένη κόντρα στον Εθνικό νικώντας με το εντυπωσιακό 22-3. Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου προηγήθηκε με 8-0 στο πρώτο οκτάλεπτο και στην ουσία τα πάντα τελείωσαν εκεί.  Το δεύτερο οκτάλεπτο ήταν το μόνο όπου ο Εθνικός ήταν ανταγωνιστικός με το επί μέρους σκορ να είναι 4-3 αλλά η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά και πάλι στην Βουλιαγμένη που έφτασε σε μία πολύ άνετη νίκη. Πρώτη σκόρερ για την Βουλιαγμένη ήταν η Ξενάκη με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Τσουκαλά 3, Κούλχαας 3, Διαμαντοπούλου 3, Πάτρα 2, Σελετοπούλου 2, Κοντογιάννη 2, Ο'Ντόνελ 1, Πρωτόπαππά 1, Ιωαννίδη 1. Για τον Εθνικό σκόραραν οι Μπίσμπα 1, Φραγκιουδάκη 1, Μιχαηλίδου 1.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ - ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 17-6

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα η  ΝΕ Πατρών νίκησε με 17-6 τον Τρίτωνα Αμαρουσίου και ολοκλήρωσε νικηφόρα την πρώτη φάση του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Δημήτρη Μπιτσάκου μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 6-1 στο πρώτο οκτάλεπτο βάζοντας τις βάσεις για την νίκη. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 8-3 για να ξεφύγουν ακόμα περισσότερο οι γηπεδούχες στην συνέχεια φτάνοντας στην νίκη. Πρώτη σκόρερ για την ΝΕ Πατρών ήταν η Μπιτσάκου με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Κουτέλη 3, Λυκοθανάση 3, Μανέτα 2, Ανδρουτσέλη 1, Τσιμάρα 1, Μπαλάτσα 1, Πασσά 1, Μοίραλη 1. Για τον Τρίτωνα σκόραραν οι Μαλλιαρού 2, Μουλλάκη 1, Τζελέπη 1, Μπαλωμενάκη 1, Κούζουνα 1.