Επιστροφή στις νίκες με ανατροπή

Ο Λαρς Στιντλ (με το 13) πέτυχε δύο γκολ για την Γκλάντμπαχ
Μετά από τρεις αγώνες στο πρωτάθλημα χωρίς νίκη η Γκλάντμπαχ κατάφερε να φύγει νικηφόρα από την έδρα της Λεβερκούζεν.

Τα «πουλάρια» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον αρχηγό τους Λαρς Στιντλ να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν την νίκη με 3-2. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε η Γκλάντμπαχ απομακρύνθηκε κάπως από την επικίνδυνη ζώνη. Όσο για την Λεβερκούζεν έμεινε στην όγδοη θέση. Η νίκη της Γκλάντμπαχ ήταν πολύ σημαντική αλλά το σκορ της ημέρας το πέτυχε η Κολωνία που διέλυσε με 6-1 εκτός έδρας την ουραγό Ντάρμσταντ. Σημαντική νίκη στην μάχη της σωτηρίας πήρε η Ίνγκολσταντ που επικράτησε του Αμβούργου με 3-1. Στην κορυφή σταθερά βρίσκεται η Μπάγερν που πέρασε αλώβητη από την Βρέμη νικώντας με 2-1 την Βέρντερ ενώ η Λειψία ακολουθεί καθώς νίκησε και την Χοφενχάιμ με 2-1. Τέλος η Άουγκσμπουργκ πέρασε με 2-1 από την έδρα της Βόλφσμπουργκ.

Βόλφσμπουργκ - Άουγκσμπουργκ 1-2