Έσωσε στο τέλος τον βαθμό η Μπάρτσα

Φάση από τον αγώνα της Βιγιαρεάλ με την Μπαρτσελόνα
Η Μπαρτσελόνα ακόμα δεν έχει νίκη στο 2017 αλλά χάρη στην εκτελεστική δεινότητα του Λιονέλ Μέσι γλίτωσε την ήττα κόντρα στην Βιγιαρεάλ.

Στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής στην Πριμέρα Ντιβισιόν η Βιγιαρεάλ και η Μπαρτσελόνα αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1. Το «κίτρινο υποβρύχιο» ήταν που άνοιξε το σκορ με τον Σανσόνε και έφτασε πολύ κοντά στην νίκη που θα έφερνε την ομάδα του Φραν Εσκριμπά στην τέταρτη θέση. Στο τελευταίο λεπτό όμως ο Μέσι με ένα εξαιρετικό χτύπημα φάουλ έδωσε στην Μπαρτσελόνα τον βαθμό της ισοπαλίας. Ο ίδιος ο Αργεντινός είχε και την καλύτερη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 73' όταν σημάδεψε το δοκάρι. Για ένα ακόμα ματς όμως η Μπάρτσα άφησε να φύγει ένα ολόκληρο ημίχρονο και όταν στην αρχή της επανάληψης έμεινε πίσω στο σκορ έτρεχε και δεν έφτανε.

Στα άλλα ματς της ημέρας η Θέλτα ήταν καλύτερη από την Μάλαγα και έφτασε σε μία άνετη νίκη με 3-1. Οι Γαλιθιάνοι προηγήθηκαν με 3-0 και έφτασαν στην νίκη. Αυτή ήταν η πρώτη επιτυχία για την Θέλτα στο πρωτάθλημα μετά από τρεις αγώνες όπου είχε να επιδείξει μόλις μία ισοπαλία και δύο ήττες. Με τους τρεις βαθμούς η ομάδα του Βίγκο ανέβηκε στην ένατη θέση. Στο δεύτερο ημίχρονο καθάρισε η Μπέτις η οποία με τα γκολ του Κάστρο και του Πιτσίνι νίκησε με 2-0 την Λεγκανιές και πήρε τρεις βαθμούς που την απομάκρυναν ακόμα περισσότερο από την ζώνη του υποβιβασμού. Τέλος στον αγώνα που έγινε νωρίς το μεσημέρι η Μπιλμπάο και η Αλαβές στο ντέρμπι της χώρας των Βάσκων έμειναν στο 0-0. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν καλύτερη αλλά δεν μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Μπιλμπάο - Αλαβές 0-0

Μπέτις - Λεγκανιές 2-0