Έσωσε τον βαθμό η Άρσεναλ (vid)

Φάση από τον αγώνα της Μπόρνεμουι με την Άρσεναλ
Μια ανάσα από μια πολύ οδυνηρή ήττα έφτασε η Άρσεναλ αλλά με επική αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Μπόρνεμουθ.

Οι «κανονιέρηδες» έκαναν ένα πολύ κακό ξεκίνημα και η Μπόρνεμουθ κατάφερε να προηγηθεί με 3-0 σκορ το οποίο και κράτησε μέχρι το 70'. Στην συνέχεια όμως η Άρσεναλ αντέδρασε και κατάφερε πετυχαίνοντας τρία γκολ να φτάσει στην ισοφάριση και να πάρει τουλάχιστον τον ένα βαθμό. Ο βαθμός αυτός είναι καλύτερος από την ήττα αλλά όπως και να έχει για την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ είναι μια σημαντική απώλεια αυτή η ισοπαλία αφού έμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογία την οποία μάλιστα κινδυνέυει να χάσει αν η Τότεναμ νικήσει την Τσέλσι στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Στα άλλα ματς της ημέρας η Σουόνσι πέρασε με 2-1 από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας και ξέφυγε από την τελευταία θέση ενώ η Στόουκ Σίτι επέστρεψε στις νίκες μετά από πέντε αγώνες επικρατώντας με 2-0 της Γουότφορντ.

Μπόρνεμουθ - Άρσεναλ 3-3
(16' Ντάνιελς, 20' πεν. Γουίλσον, 58' Φρέιζερ - 70' Σάντσεζ, 75' Πέρεθ, 90'+2 Ζιρού)

Κρίσταλ Πάλας - Σουόνσι 1-2