Έστειλε σπίτι της την κάτοχο

Συνεχίζει στο Τσάλεντζ Καπ ο Ολυμπιακός
Πολύ σπουδαία πρόκριση για τα κορίτσια του Ολυμπιακού που νίκησαν και στην Ρουμανία την κάτοχο του Τσάλεντζ Καπ CSM Βουκουρεστίου.

ΤΣΑΛΕΝΤΖ ΚΑΠ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

CSM ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3

Το περσινό πάθημα έγινε μάθημα στον Ολυμπιακό ο οποίος μπήκε δυνατά και στο παιχνίδι του Βουκουρεστίου και πέτυχε και δεύτερη νίκη κόντρα στις Ρουμάνες με 3-0 (23-25, 20-25, 20-25) και με δύο νίκες πήρε πανηγυρικά την πρόκριση. Οι «ερυθρόλευκες» έτσι πήραν και ρεβάνς για τον περσινό τους αποκλεισμό από την ομάδα που στην συνέχεια έφτασε στην κατάκτηση του τροπαίου. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ήθελε δύο σετ για να πάρει την πρόκριση και φρόντισε να δείξει από την αρχή τις διαθέσεις της και να έχει σταθερά τον έλεγχο με πίεση από το σερβίς και δυνατό μπλοκ φτάνοντας στο 2-0 που έδωσε και την πρόκριση. Στο τρίτο οι γηπεδούχες μπήκαν πιο δυνατά και ποροηγήθηκαν με 14-8 όμως ακολούθησε ένα επιμέρους 14-2 του Ολυμπιακού και οι νταμπλούχες έκαναν το 22-16 και έφτασαν στην κατάκτηση και αυτού του σετ. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Νατζέγια Μαλασάι με 14 πόντους και ακολούθησε η Σάσκια Χίπε που επέστρεψε στο αρχικό σχήμα με 11 πόντους. Για την CSM Βουκουρεστίου η Νίκολα Ραντόσοβα είχε 13 πόντους.

VOLLEY LEAGUE

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ - ΠΑΟΚ 2-3

Σε εξ αναβολής αγώνα για την Volleyleague ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από την Ερμουπολη αν και άφησε ένα βαθμό αφού επικράτησε του Φοίνικα Σύρου με 3-2 (25-21, 21-25, 25-20, 20-25, 16-18). Οι δύο ομάδες είχαν τον έλεγχο στα σετ που κατέκτησαν για να φτάσουμε στο 2-2 με τον Φοίνικα να κατακτά το πρώτο και το τρίτο και τον ΠΑΟΚ να απαντά με τις νίκες του στο δεύτερο και το τέταρτο. Η κάθε ομάδα είχε το προβάδισμα στα σετ που κατέκτησε χωρίς να γίνει πολύ μεγάλη μάχη. Αυτό άλλαξε στο τάι μπρέικ όπου τόσο ο Φοίνικας όσο και ο ΠΑΟΚ κυνήγησαν την νίκη και τελικά την πήρε ο «δικέφαλος του βορρά» στην παράταση. Ωστόσο ο Φοίνικας ήταν που έφτασε πρώτος σε ματς μπολ αλλά έχασε και τις δύο ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν ενώ οι λάθος επιθέσεις του Μρντακ έδωσαν την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να εκμεταλλευτεί την δεύτερη δική του και να φτάσει στην νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς με 18 πόντους και ακολούθησε ο Αμαραλ Ντάντε με 12. Για τον Φοίνικα ο Μίλια Μρντακ είχε 29 πόντους.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 1-3

Ολοκληρώθηκε η 12η αγωνιστική της Α1 των Γυναικών με μία έκπληξη αφού η Ηλιούπολη πέρασε αλώβητη από την Νάξο νικώντας τον Πανναξιακό με 3-1 (27-25, 24-26, 22-25, 21-25) και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς. Η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη έχασε το πρώτο σετ στην παράταση αλλά πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα στο δεύτερο και έφερε το ματς στα ίσια. Στην συνέχεια η Ηλιούπολη με καλό σερβίς είχε τον έλεγχο του τρίτου σετ και παρότι ο Πανναξιακός ισοφάρισε 22-22 ένα σερί 3-0 των φιλοξενούμενων σφράγισε το 2-1 και τον σίγουρο βαθμό για τις φιλοξενούμενες. Στο τέταρτο ο Πανναξιακός προηγήθηκε με 14-12 όμως τα καλά σερβίς της Γιοβάνη και τα λάθη των γηπδούχων έφεραν την Ηλιούπολη στο 21-18 μια διαφορά την οποία δεν έχασε μέχρι το τέλος του σετ κι έφτασε σε μία πολύ μεγάλη νίκη σε μια πολύ δύσκολη έδρα από την οποία μόνο ο Ολυμπιακός είχε περάσει.