Φέντερερ από τα παλιά

Ο Ρότζερ Φέντερερ έπαιξε υψηλής ποιότητας τένις
Παίζοντας εξαιρετικό τένις σε όλη την διάρκεια του αγώνα του ο Ρότζερ Φέντερερ μετέτρεψε σε περίπατο το ματς με τον Τόμας Μπέρντιχ (10).

Ο Τσέχος είχε την ατυχία να πέσει πάνω στον καλύτερο Φέντερερ των τελευταίων ετών που θύμισε κάτι από την εποχή της κυριαρχίας του. Έτσι ο Ελβετός πήρε με εμφατικό τρόπο την νίκη με 3-0 (6-2, 6-4, 6-4) και πέρασε στον τέταρτο γύρο του Αυστραλιανού Όπεν. Εκεί θα αντιμετωπίσει σε ένα ακόμα πολύ σπουδαίο ματς τον Κέι Νισικόρι (5) που ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Σλοβάκου Λούκας Λάτσκο με 3-0 (6-4, 6-4, 6-4). Την πολύ καλή του πορεία στην διοργάνωση συνεχίζει και ο Άντι Μάρεϊ (1) που ξεπέρασε το εμπόδιο του Αμερικανού Σαμ Κουέρι με 3-0 (6-4, 6-2, 6-4). Στον επόμενο γύρο πέρασε και ο Μίλος Ράονιτς που νίκησε με 3-1 (6-2, 7-6, 3-6, 6-3) τον Γάλλο Ζιλ Σιμόν.

Αν και έχασε το πρώτο σετ στο τέλος ο Στάνισλας Βαβρίνκα (4) έκαμψε την αντίσταση του Σέρβου Βίκτορ Τροΐτσκι με 3-1 (3-6, 6-2, 6-2, 7-6). Χωρίς απώλεια σετ πήρε την πρόκριση ο Γκαέλ Μονφίς (6) ο οποίος επικράτησε του Γερμανού Φίλιπ Κολσράιμπερ με 3-0 (6-3, 7-6, 6-4). Αντίπαλος του Γάλλου στον επόμενο γύρο θα είναι ο Ραφαέλ Ναδάλ (9) σε μία ακόμα πολύ σημαντική αναμέτρηση. Ο Ισπανός δυσκολεύτηκε αλλά στο τέλος κατάφερε να πάρει την πρόκριση κόντρα στον Γερμανό Αλεξάντερ Ζβέρεφ με 3-2 (4-6, 6-3, 6-7, 6-3, 6-2) με τον Ζβέρεφ να προηγείται δύο φορές αλλά να μην μπορεί να κρατήσει την νίκη. Στην διοργάνωση συνεχίζει και ο Ντόμινικ Τιμ (8) που νίκησε τον Γάλλο Μπενουά Περ με 3-1 (6-1, 4-6, 6-4, 6-4).

Στο ταμπλό των Γυναικών τα φαβορί εύκολα ή δύσκολα πήραν την πρόκριση για τον τέταρτο γύρο της διοργάνωσης. Η Αντζελίκ Κέρμπερ (1) συνεχίζει την προσπάθεια να υπερασπιστεί τον τίτλο της καθώς επικράτησε της Τσέχας Κριστίνα Πλίσκοβα με 2-0 (6-0, 6-4). Εξίσου άνετα προκρίθηκε και η Σερένα Γουίλιαμς που νίκησε την Νικόλ Γκιμπς από τις ΗΠΑ με 2-0 (6-1, 6-3). Η Καρολίνα Πλίσκοβα (5) αν και δυσκολεύτηκε κόντρα στην Λετονή Γέλενα Οσταπένκο τελικά πήρε την νίκη με 2-1 (4-6, 6-0, 10-8) και την πρόκριση. Εύκολα πήρε την πρόκριση η Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα (7) που νίκησε με 2-0 (6-4, 6-2) την Αναστασία Σεβαστόβα.

Σε ένα από τα πιο σημαντικά ματς του τρίτου γύρου η Σβετλάνα Κουζνέτσοβα (8) επικράτησε της Σέρβας Γέλενα Γιάνκοβιτς με 2-1 (6-4, 5-7, 9-7). Χωρίς να χάσει σετ πέρασε η Γιοχάνα Κόντα (9) που επιβλήθηκε με 2-0 (6-3, 6-1) της Καρολίν Βοζνιάκι από την Δανία. Αντίθετα η Ντομίνικα Τσιμπούλκοβα (6) γνώρισε την ήττα από την Ρωσίδα Εκατερίνα Μακάροβα με 2-1 (6-2, 6-7, 6-3). Τέλος στον τρίτο γύρο ολοκληρώθηκε η παρουσία της Ελληνίδας πρωταθλήτριας Μαρίας Σάκκαρη η οποία αν και πήρε το πρώτο σετ στο τέλος έχασε από την Μιριάνα Λούσιτς-Μπαρόνι με 2-1 (3-6, 6-2, 6-3).

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)