Η έμπειρη και η πρωτάρα

Φάση από τον αγώνα της Γαλλίας με την Σλοβενία
Ολοταχώς για την κατάκτηση ενός ακόμα παγκόσμιου τίτλου πηγαίνει η Γαλλία που θα βρει αντιμέτωπη την πρωτάρα σε τελικό Νορβηγία.

Στον πρώτο χρονικά ημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Χάντμπολ που γίνεται στην Γαλλία οι διοργανωτές δεν είχαν πρόβλημα να πάρουν την νίκη με 31-25 κόντρα στην Σλοβενία. Οι Γάλλοι ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα και έφτασε με μεγάλη άνεση στην νίκη. Η Σλοβενία το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει σε 1-1 στο ξεκίνημα και στην συνέχεια ήταν διαρκώς πίσω στο σκορ. Πρώτος σκόρερ για την Γαλλία ήταν ο Ρεμιλί με 6 γκολ και για την Σλοβενία ο Ντόλενετς πέτυχε 5 γκολ. Στον άλλο η ημιτελικό η Νορβηγία μετά την πρώτη της πρόκριση σε ημιτελικό είπε να κάνει ένα βήμα παραπάνω και με το 28-25 στην παράταση κόντρα στην Κροατία βρέθηκε σε τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία της. Οι Βαλκάνιοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 6-3, ακολούθησε όμως ένα σερί 4-0 των Νορβηγών έφερε στο σκορ στο 7-6 για τους Σκανδιναβούς. Η Κροατία ξαναπήρε το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα ήταν μπροστά 22-20 λίγο πριν το τέλος όμως οι Νορβηγοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να οδηγήσουν το ματς στην παράταση. Εκεί η Κροατία έκανε το 24-22 αλλά με σερί 3-0 η Νορβηγία προηγήθηκε 25-24 για να ισοφαρίσει εκ νέου η Κροατία στο 25-25 πριν ακολουθήσει ένα ακόμα σερί 3-0 των Νορβηγών. Πρώτος σκόρερ για την Νορβηγία ήταν ο Μίρχολ με 6 γκολ όσα πέτυχε και ο Χόρβατ για την Κροατία.

Γαλλία - Σλοβενία 31-25
Νορβηγία - Κροατία 28-25