Η Γλυφάδα έπιασε τετράδα

Φάση από τον αγώνα του Εθνικού με την Γλυφάδα
Ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος στην Α1 των Ανδρών και η Γλυφάδα είναι η ομάδα που τραβάει το ενδιαφέρον καθώς είναι η ευχάριστη έκπληξη μέχρι τώρα.

Α1 ΑΝΔΡΩΝ

ΕΘΝΙΚΟΣ - ΓΛΥΦΑΔΑ 4-7

Η νεανική ομάδα του Δημήτρη Μάζη μοιάζει να εδραιώνει την θέση της στη πρώτη τετράδα αφού πέρασε με 7-4 από την έδρα του Εθνικού παίρνοντας μία πολύ σημαντική νίκη. Η Γλυφάδα λοππόν κατάφερε με πολύ καλή αμυντική λειτουργία να προηγηθεί στο ημίχρονο με 3-2. Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Εθνικός ισοφάρισε σε 4-4 αλλά στο τέταρτο η Γλυφάδα με επί μέρους 3-0 έφτασε στην πολύ σπουδαία αυτή νίκη. Πρώτος σκόρερ για την Γλυφάδα ήταν ο Σκουμπάκης με 2 γκολ και ακολούθησαν οι Τζελάτης 1, Παπαναστασίου 1, Αλεξίου 1, Αλβέρτης 1, Γιαννόπουλος 1. Για τον Εθνικό σκόραραν οι Παπαδόγκωνας 2, Χονδροκούκης 1, Μπεριστιάνος 1.

ΝΟ ΧΙΟΥ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 4-18

Πρώτος και αήττητος είναι φυσικά ο Ολυμπιακός που πέρασε δια περιπάτου και από το νησί της μαστίχας νικώντας τον ΝΟ Χίου με 18-4. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου καθάρισε στο δεύτερο οκτάλεπτο όταν και με σκορ 6-0 μετέτρεψε το 2-2 της πρώτης περιόδου σε 8-2 και όλα τελείωσαν για τους γηπεδούχους. Στην συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να αυξάνουν την διαφορά και να φτάνουν σε μία άνετη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Φουντούλης με 5 γκολ και ακολούθησαν οι Γεννηδουνιάς 4, Αργυρόπουλος-Κανακάκης 3, Πρέκας 2, Μπούσλιε 1, Ποντικέας 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1. Για τον ΝΟ Χίου σκόραραν οι Τεσάνοβιτς 2, Γκιουβέτσης 2.

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 8-12

Σταθερά στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας είναι η Βουλιαγμένη που πέρασε χωρίς πολλά προβλήματα από το Παλαιό Φάληρο νικώντας με 12-8. Η ομάδα του Κώστα Λούδη κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 7-3 και στην ουσία να τελειώσει το ματς αφού η διαφορά αυτή των τεσσάρων γκολ έμεινε αμετάβλητη στο δεύτερο ημίχρονο. Πρώτος σκόρερ για την Βουλιαγμένη ήταν ο Σολανάκης με 5 γκολ και ακολούθησαν οι Καπότσης 3, Χρυσοσπάθης 1, Γούβης 1, Καλαϊτζής 1, Τίγκας 1. Για το Παλαιό Φάληρο σκόραραν οι Θεοδωρόπουλος 2, Γαβαλάς 2, Γαρδίκας 1, Αλαφραγκής 1, Κουρλιάφτης 1, Σπηλιωτόπουλος 1.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ 7-5

Δυσκολεύτηκε ο Παναθηναϊκός αλλά στο τέλος πήρε την νίκη με 7-5 κόντρα στον ΝΟ Καλαμακίου και παρέμεινε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Για τρία οκτάλεπτα το ματς ήταν ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να είναι μπροστά στο σκορ με 3-2 στο ημίχρονο και να κρατούν το προβάδισμα και στην τρίτη περίοδο με 4-3. Στο τέταρτο μέρος όμως ο Παναθηναϊκός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του κι έφτασε στην νίκη αφού πέτυχε επί μέρους σκορ 4-1. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Δερμιτζάκης 2, Καπετανάκης 2, Τοράκης 1, Καρούντζος 1, Χαραλαμπόπουλος 1. Για τον ΝΟ Καλαμακίου σκόραραν οι Φωκάς 3, Αναγνωστόπουλος 1, Δουδέσης 1.

ΠΑΟΚ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 7-6

Ντέρμπι είχαμε στην Θεσσαλονίκη με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί τελικά του Πανιωνίου με 7-6 σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο «δικέφαλος του βορρά» βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο οκτάλεπτο με 3-2 αλλά ισοφάρισε 3-3 στο τέλος του ημιχρόνου και πέρασε 5-3 στο τρίτο οκτάλεπτο. Το ματς όμως είχε μέλλον ακόμα αφού ο Πανιώνιος κάλυψε την διαφορά και ισοφάρισε σε 6-6 πριν βάλει το νικητήριο γκολ του ΠΑΟΚ ο Σάριτς. Ο ίδιος παίκτης ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους γηπεδουχους με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Νικολαΐδης 2, Μουρατίδης 1. Για τον Πανιώνιο σκόραραν οι Κουτσιαλής 2, Κουλιεράκης 2, Καρακάσης 1, Γαβαλάς 1.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ - ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 12-6

Εύκολα ο Υδραϊκός επικράτησε του ΝΟ Πατρών με 12-6 και παραμένει στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη προηγήθηκε με 3-2 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 6-2 στο ημίχρονο. Στην συνέχεια πίεσε ακόμα περισσότερο τους φιλοξενούμενους και το σκορ στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου είχε φτάσει στο 11-4 και όλα πια είχαν κριθεί υπέρ του Υδραϊκού με τους Πατρινούς απλά να μειώνουν στο τέλος. Πρώτος σκόρερ για τον Υδραϊκό ήταν ο Στελλάτος με 5 γκολ και ακολούθησαν οι Χατζηκυριακάκης 2, Κοτσάφτης 2, Κοκκινάκης 1, Λιαπάκης 1, Αλεξαντρέσκου 1. Για τον ΝΟ Πατρών σκόραραν οι Παπάκος 2, Τουλγαρίδης 1, Φύκουρας 1, Γκότσης 1, Δίπλαρος 1.