Η πρώτη κούπα της χρονιάς στον Πειραιά

Οι παίκτες του Ολυμπακού με το τρόπαιο
Με εμφατικό τρόπο ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ στον τελικό του Λιγκ Καπ που έγινε στο Ρέντη και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς στο βόλεϊ.

ΛΙΓΚ ΚΑΠ ΑΝΔΡΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΟΚ 3-0

Για τρίτη στην σειρά χρονιά ο Ολυμπιακός είναι ο τροπαιούχος του Λιγκ Καπ αφού στον τελικό νίκησε κατά κράτος τον ΠΑΟΚ με 3-0 (25-23, 25-16, 25-21). Η ομάδα του Σλόμπονταν Μπόσκαν που είχε και τον κόσμο της στο πλευρό της ήταν καλύτερη και στα τρία σετ και δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να κάνει αισθητή την παρουσία του. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ καλοί στην επίθεση ενώ κράτησαν σε υψηλό επίπεδο και την υποδοχή τους. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ έδειξε ότι δεν ήταν έτοιμος για έναν τελικό. Ο «δικέφαλος του βορρά» στο πρώτο και στο τρίτο σετ που ήταν πιο ανταγωνιστικός στους κρίσιμους τελευταίους πόντους έκανε συνεχόμενα λάθη στο σερβίς κι έδινε εύκολους πόντους στον Ολυμπιακό. Όσο για το δεύτερο τα καλά σερβίς του Σουλτανόπουλου έδωσαν διαφορά στον Ολυμπιακό με 18-12 και στην ουσία ο ΠΑΟΚ δεν επέστρεψε ποτέ στο σετ. Όλοι οι παίκτες του Ολυμπιακού έπαιξαν καλά αλλά ο πολυτιμότερος όλων ήταν ο Κονσταντίν Τσούπκοβιτς με 14 πόντους που έδωσε και την προσωπική του απάντηση. Ακολούθησε ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ με 13. Για τον ΠΑΟΚ ο Χάρης Σακόγλου είχε 15 πόντους.

Φάση από τον αγώνα του Αιαντα Ευόσμου με τον Παναθηναϊκό
Έχασε βαθμό ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Αίαντα Ευόσμου και ο Ολυμπιακός αύξησε την διαφορά του παρότι κινδύνεψε από την Ελπίδα Αμπελοκήπων.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 2-3

Ένα βαθμό άφησε στον Εύοσμο ο Παναθηναϊκός ο οποίος νίκησε τον Αίαντα με 3-2 (25-21, 18-25, 21-25, 25-20, 13-15). Ο βαθμός αυτός μάλιστα ίσως είναι καθοριστικός για την μάχη της πρώτης θέσης αφού πλέον στις «πράσινες» δεν τους φτάνει ούτε η καθαρή νίκη επί του Ολυμπιακού για να τον ξεπεράσουν στην βαθμολογία, θα πρέπει να περιμένουν κι άλλη απώλεια των νταμπλούχων. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη έχασε το πρώτο σετ αλλά στην συνέχεια φάνηκε να παίρνει τον έλεγχο αφού πήρε σχετικά άνετα τα άλλα δύο. Στο τέταρτο όμως ο Αίαντας αντέδρασε κι έφτασε στην ισοφάριση οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ εκεί ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τους κρίσιμους πόντους και τουλάχιστον να κατακτήσει την νίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ 3-1

Στα δύο πρώτα σετ ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε πολύ κατώτερος του αναμενομένου και έδωσε την ευκαιρία στην Ελπίδα Αμπελοκήπων να πάρει το πρώτο σετ και να διεκδικήσει μέχρι τέλους το δεύτερο. Στην συνέχεια όμως οι πρωταθλήτριες σοβαρεύτηκαν και έφτασαν στην νίκη με 3-1 (20-25, 25-23, 25-15, 25-10). Η Ελπίδα στο πρώτο κυρίως αλλά και στο δεύτερο σετ έκανε ζημιά στην υποδοχή του Ολυμπιακού με αποτέλεσμα οι γηπεδούχες να μην βρίσκουν λύσεις και στην επίθεση όπου το μπλοκ άμυνα των φιλοξενούμενων δούλευε άψογα. Στην συνέχεια όμως και αφού ο Ολυμπιακός γλίτωσε το κάζο στο δεύτερο σετ κράτησε την υποδοχή του βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και έφτασε στην νίκη. Πρώτες σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν οι Κατερίνα Γιώτα, Άνα Λαζάρεβιτς, Σάσκια Χιππε, και Τζίνα Λαμπρούση με 12 πόντους. Για την Ελπίδα η Αλεξία Καλανταρίδου είχε 17 πόντους.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ - ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΑΞΙΟΥ 3-0

Εύκολη νίκη πέτυχε ο ΑΟ Θήρας κόντρα στους Μακεδόνες Αξιού με 3-0 (25-23, 25-19, 25-22) και παραμένει στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου δεν έφτασε σε πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης αλλά πήρε μία νίκη επαγγελματική όπως την χαρακτήρισε ο προπονητής της. Στο πρώτο σετ οι Μακεδόνες ήταν ανταγωνιστικοί και πίεσαν αλλά δεν κατάφεραν να το κατακτήσουν. Στην συνέχεια οι γηπεδούχες έπαιξαν καλύτερα και έφτασε πιο εύκολα στο 2-0 κατακτώντας το δεύτερο σετ. Στο τρίτο ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με 16-12 όμως οι Μακεδόνες αντέδρασαν και ισοφάρισαν 18-18. Ωστόσο η ομάδα της Σαντορίνης βρήκε τις λύσεις στην επίθεση κι έφτασε στην νίκη.

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ - ΘΕΤΙΔΑ ΒΟΥΛΑΣ 3-1

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Θέτιδα Βούλας το Μαρκόπουλο στο τέλος έκανε την ανατροπή και πήρε την καθαρή νίκη καθώς επικράτησε με 3-1 (16-25, 25-20, 25-20, 25-15) και πρόσθεσε άλλους τρεις βαθμούς στο ενεργητικό του. Από την άλλη η Θέτιδα έχει μείνει πολύ πίσω παρότι παλεύει σε όλα της σχεδόν τα παιχνίδια. Στο πρώτο σετ η ομάδα του Σούλη Τουρσούγκα ήταν καλύτερη κι έφτασε εύκολα στο 0-1. Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική. Το Μαρκόπουλο πίεσε στην υποδοχή της Θέτιδας και την οδήγησε σε λάθη. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα για τα κορίτσια του Γιάννη Νικολάκη να φτάσουν με χαρακτηριστική άνεση στην ανατροπή και τελικά στην νίκη.

ΑΡΗΣ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 3-1

Ανατροπη είχαμε και στην Θεσσαλονίκη όπου ο Άρης επικράτησε της Ηλιούπολης με 3-1 (22-25, 25-18, 25-20, 25-15). Στο ξεκίνημα του αγώνα η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη κατάφερε να γυρίσει το σκορ με όπλο την άμυνα και να προηγηθεί με 1-0. Για τις φιλοξενούμενες όμως αυτό ήταν και το μοναδικό σετ που πήραν αφού ο Άρης τις πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τόσο στο δεύτερο όσο και στο τρίτο σετ και πήρε το προβάδισμα με 2-1. Στο τέταρτο η ομάδα του Δημήτρη Σολκίδη ήταν πολύ καλύτερη και έκανε εύκολα το 3-1. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη που πέτυχε ο Άρης στον δεύτερο γύρο και θα προσπαθήσει από εδώ και πέρα να καλύψει το χαμένο έδαφος.