Καβάλα στ' άλογο ο Ολυμπιακός...

Ο Μανθάτης έχει μόλις διπλασιάσει τα τέρματα του Ολυμπιακού
Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό που επικράτησε δύσκολα 2-0 της Ξάνθης στο Καραϊσκάκη στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος...

Οι ερυθρόλευκοι τα βρήκαν σκούρα κόντρα στους Ακρίτες, όμως πήραν το τρίποντο που τους επέτρεψε να προπορεύονται χωρίς πρόβλημα στην κούρσα του τίτλου. Το πείραμα του Λουτσέσκου να βάλει την ομάδα του να παίξει καταστροφικό ποδόσφαιρο έδειχνε να πιάνει τόπο στο πρώτο ημίχρονο, αφού ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να απειλήσει σημαντικά την εστία της Ξάνθης στο πρώτο ημίχρονο. Οι Ακρίτες είχαν δύο καλές ευκαιρίες για να παγώσουν το Καραϊσκάκη στο 33' με τον Βασιλακάκη και στο 41' με τον Λουσέρο, ενώ δύο φορές κόπηκαν λανθασμένα από τον βοηθό Τουμπακάρη για οφσάιντ στο 30' με τον Γουάλας και στο 42' με τον Τριάδη.

Σχεδόν με την έναρξη του β' μέρους, ωστόσο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανοίξει το σκορ με αυτογκολ του Σβάρνα έπειτα από ωραία προσπάθεια του Σεμπά (48'). Το πολυπόθητο γκολ ήρθε για τους Πειραιώτες, οι οποίοι όμως συνέχισαν να δυσκολεύονται και στη συνέχεια, με την Ξάνθη να κρατάει τις γραμμές της, αλλά να μην είναι καθόλου απειλητική στην επίθεση. Έτσι, στο φινάλε ο Ολυμπιακός εδραίωσε τη νίκη του κάνοντας το 2-0 στις καθυστερήσεις με τον Μανθάτη (90+1), ο οποίος είχε κερδίσει και πέναλτι λίγο μετά την είσοδό του στο ματς από τον τερματοφύλακα της Ξάνθης Ζίβκοβιτς, αλλά η παράβαση δεν καταλογίστηκε από τον διαιτητή Κομίνη. Παρ' όλα αυτά ο Ολυμπιακός παρέμεινε καβάλα στ' άλογο της Superleague, αφού σε μία ακόμα μέτρια έως κακή βραδιά κατάφερε να βρει τις λύσεις...

Ολυμπιακός (Μπέντο): Καπίνο, Βιάνα, Ρέτσος, Φιγκέιρας, Ντε λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Ανδρούτσος (84’ Καμπιάσο), Φορτούνης, Μάριν (67’ Μανθάτης), Σεμπά, Ιντέγε (81’ Καρντόσο).

Ξάνθη (Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Τριάδης, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Γουάλας, Ράνος (86’ Κώστας), Λάζιτς, Σβάρνας (74’ Παπαγεωργίου), Καμαρά (67’ Σολτάνι).