Κάζο για ΑΕΚ με Παναιτωλικό

Δεν μπόρεσαν να κάμψουν τους Αγρινιώτες
Η ΑΕΚ κυριάρχησε απόψε στο ΟΑΚΑ, ωστόσο ήρθε ισόπαλη 0-0 με τον Παναιτωλικό και δεν μπόρεσε να ξεκινήσει με νίκη τις υποχρεώσεις της το 2017.

Ο Παναιτωλικός έστησε τείχος στην Ένωση, που παρότι είχαν την υπεροχή και τις ευκαιρίες δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Και για αυτό ευθύνεται ο κίπερ Κυριακίδης που ήταν φύλακας άγγελος των φιλοξενούμενων κατεβάζοντας τα ρολά σε τουλάχιστον 3 περιπτώσεις.

Οι Αγρινιώτες που στο πρώτο ημίχρονο περιορίστηκαν σε άκρως παθητικό ρόλο (0 ευκαιρίες, 0 κόρνερ), στην επανάληψη βρήκαν χώρο να δημιουργήσουν δύο ανεπανάληπτες ευκαιρίες. Ειδικά η πρώτη στο 64' που προήλθε από τραγικό λάθος του Κολοβέτσιου ήταν «άχαστη», όμως, ο Κλέσιο πλάσαρε άουτ σε τετ α τετ με τον Μπάρκα.

ΑΕΚ (Μοράϊς): Μπάρκας, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς (85' Χριστοδουλόπουλος), Μάνταλος, Πατίτο (66' Μπακασέτας), Πέκχαρτ (78' Βάργκας).

Παναιτωλικός (Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Χαντακιάς, Λουίς Ρότσα, Κουτρομάνος (90+ Μάλης), Μάρκος Πάουλο, Κλέσιο, Φάρλεϊ (87' Βασιλούδης), Μουνιός, Μαρκόφσκι (82' Παπουτσογιαννόπουλος).