Κλείστηκε το μεγάλο ραντεβού

Ο Ραφαέλ Ναδάλ και ο Ρότζερ Φέντερερ ξανά αντίπαλοι σε τελικό Γκραν Σλαμ
Το πιο κλασσικό ζευγάρι στο παγκόσμιο τένις αυτό του Ρότζερ Φέντερερ με τον Ραφαέλ Ναδάλ θα βρεθεί και πάλι αντιμέτωπο σε έναν τελικό Γκραν Σλαμ.

Στο πρώτο μεγάλο τουρνουά της χρονιάς λοιπόν το Αυστραλιανό Όπεν θα έχουμε την ένατη συνάντηση των δύο μεγάλων αντιπάλων σε τελικό. Κανένα άλλο ζευγάρι δεν έχει βρεθεί τόσες φορές στον τελικό με τον Ναδάλ να έχει την μερίδα του λέοντος στις 8 προηγούμενες αφού προηγείται με 6-2 στις νίκες. Ο Ισπανός είχε επικρατήσει στην μοναδική φορά που είχαν βρεθεί αντίπαλοι στον τελικό της Μελβούρνης το 2009 και ακόμα άλλες 4 φορές στο Ρολάν Γκαρός (2006, 2007, 2008, 2011) και μία στο Γουίμπλεντον το 2008. Όσο για τον Φέντερερ έχε νικήσει μόνο στο Λονδίνο το 2006 και το 2007. Από την τελευταία τους αναμέτρηση πάντως έχουν περάσει 6 χρόνια αφού αυτή ήταν στο Ρολάν Γκαρός του 2011 και σίγουρα αυτή η κόντρα μας έχει λείψει πολύ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι των ημιτελικών του φετινού τουρνουά είχαμε δύο επικές μονομαχίες που κρίθηκαν και οι δύο στα πέντε σετ. Στην πρώτη χρονικά που ήταν ο ελβετικός εμφύλιος ο Ρότζερ Φέντερερ επικράτησε του Στάνισλας Βαβρίνκα με 3-2 (7-5, 6-3, 1-6, 4-6, 6-3) και πήρε την μεγάλη πρόκριση. Ο κορυφαίος με βάση τους τίτλους τενίστας της ιστορίας κατάφερε να επικρατήσει στα δύο πρώτα σετ βάζοντας τις βάσεις για την πρόκριση. Ωστόσο ο Βαβρίνκα στην συνέχεια έγινε πιο επιθετικός και οδήγησε τον Φέντερερ σε λάθη φτάνοντας τελικά στην ισοφάριση. Όμως η ολική ανατροπή δεν έγινε αφού στο πέμπτο σετ ο Φέντερερ βρήκε το μπρέικ στο έκτο γκέιμ προηγήθηκε με 4-2 και τελικά πήρε την νίκη.

Στον άλλο ημιτελικό ο Ραφαέλ Ναδάλ ίδρωσε πολύ αλλά στο τέλος πήρε την νίκη κόντρα στον εξαιρετικό Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με 3-2 (6-3, 5-7, 7-6, 6-7, 6-4) κι έδωσε ραντεβού με τον μεγάλο του αντίπαλο στον τελικό. Το πρώτο σετ έκρυβε διαφορά ενός μπρέικ για τον Ισπανό ενώ στο δεύτερο ο Ντιμιτρόφ έκανε δύο μπρέικ στα οποία απάντησε ο Ναδάλ όχι όμως και στο τρίτο και ο Βούλγαρος ισοφάρισε. Στο τρίτο ο Ναδάλ έκανε πρώτος μπρέικ αλλά στο επόμενο γκέιμ έχασε το πλεονέκτημα και ο σετ κρίθηκε στο τάιμ μπρέικ με νικητή τον Ισπανό. Στο τάι μπρέικ κρίθηκε και το τέταρτο σετ με τον Ντιμιτρόφ να ισοφαρίζει. Στο πέμπτο σετ οι δύο αντίπαλοι πίεσαν το σερβίς ο ένας του άλλου για να βρει το μπρέικ ο Ναδάλ στο ένατο γκέιμ και στο επόμενο αν και πιέστηκε να κρατήσει το σερβίς του να να φτάσει στην νίκη.