Κορυφαία στην ιστορία η Σερένα

Η Σερένα Γουίλιαμς με τον 23ο τίτλο της σε Γκραν Σλαμ
Στην μάχη των αδερφών Γουίλιαμς η Σερένα πήρε την νίκη κόντρα στην Βένους και έγραψε με χρυσά γράμματα το όνομα της στην ιστορία του τένις.

Η Αμερικανίδα τενίστρια που επικράτησε της αδερφής της με 2-0 (6-4, 6-4) στον τελικό του Αυστραλιανού Οπεν έφτασε τους 23 τίτλους σε Γκραν Σλαμ την εποχή των Όπεν (δηλαδή από το 1968) και άφησε δεύτερη την Στέφι Γκράφ με 22. Στον αγώνα στο πρώτο σετ ειχαμε πολλές διακυμάνσεις με την Σερένα και την Βένους να βρίσκουν από δύο μπρέικ απάντώντας η μία στην άλλη. Στο τρίτο σπάσιμο σερβίς που έκανε η Σερένα όμως η αδερφή της δεν βρήκε απάντηση και το σετ κατέληξε στην μικρότερη ηλικιακά των δύο Γουίλιαμς. Το δεύτερο σετ ήταν πιο ορθολογικό με τις δύο τενίστριες να κρατάνε το σερβίς τους μέχρι το 3-3. Στο έβδομο γκέιμ η Σερένα κατάφερε να κάνει το μπρέικ και να πάρει το προβάδισμα για την κατάκτηση και αυτής της νίκης. Η Βένους δεν κατάφερε να επιστρέψει και η Σερένα έγραψε ιστορία.

Στην λίστα με τις κορυφαίες σε Γκραν Σλαμ τίτλους στην Open Era έχουμε.