Ξεφεύγει από τους διώκτες της η Ρεάλ

Οι παίκτες της Ρεάλ πανηγυριζουν
Η Ρεάλ έκανε το καθήκον της κόντρα στην Ρεάλ Σοσιεδάδ σε αντίθεση με τις ομάδες που την καταδιώκουν στην βαθμολογία.

Οι παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν νίκησαν εύκολα τους Βάσκους με 3-0 και όχι μόνο παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας αλλά αύξησαν και την διαφορά τους έχοντας και ένα ματς λιγότερο. Η Ρεάλ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και έφτασε δίκαια στην νίκη. Αντίθετα η Μπαρτσελόνα αποφάσισε να παίξει μπάλα μετά το γκολ που δέχτηκε και τελικά άφησε δύο βαθμούς στην Ανδαλουσία μετά το ισόπαλο 1-1 που ήρθε με γκολ του Λουίς Σουάρες στο τελευταίο λεπτό. Ακόμα χειρότερα ήταν τα πράγματα για την Σεβίλλη η οποία στην δεύτερη κόντρα των δύο πόλεων έχασε στην Βαρκελώνη από την Εσπανιόλ με 3-1. Καθοριστικό στην εξέλιξη του ματς ήταν το γκολ που πέτυχαν οι Καταλανοί στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Ναβάρο και προηγήθηκαν με 2-1. Τέλος η Μπιλμπάο αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ επικράτησε με 2-1 της Χιχόν και ανέβηκε στην έβδομη θέση.

Μπέτις - Μπαρτσελόνα 1-1