Λύγισε στο παγωμένο Σουργκούτ

Δεν τα κατάφεραν στην Ρωσία οι «ερυθρόλευκοι»
Ολοκλήρωσε τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις ο Ολυμπιακός μετά την ήττα του στο παγωμένο Σουργκούτ της Ρωσίας.

CEV CUP ΑΝΔΡΩΝ

ΟΥΡΓΚΑ ΣΟΥΡΓΚΟΥΤ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-1

Το έργο των «ερυθρόλευκων» ήταν εξ αρχής δύσκολο κόντρα στην ρώσικη Ούγκρα Σουργκούτ και αυτό αποδείχτηκε και στον αγωνιστικό χώρο καθώς οι Ρώσοι πήραν την νίκη με 3-1 (25-18, 17-25, 25-15, 25-18) και πήραν την πρόκριση αφού στο πρώτο ματς ο Ολυμπιακός είχε νικήσει με 3-2. Η ρώσικη ομάδα φάνηκε πιο αποφασισμένη στο ματς και κυριάρχησε απόλυτα στα σετ τα οποία και κατέκτησε και μόνο στο δεύτερο ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι. Ωστόσο με το μπλοκ να κάνει πολύ καλή δουλειά για τους Ρώσους οι παίκτες του Σλόμπονταν Μπόσκαν είχαν πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων. Πρώτος σκόρερ για την Ούγκρα ήταν ο Αλεξάντερ Τσεφράνοφ με 18 πόντους και ακολούθησε ο Πέταρ Κρισμάνοβιτς με 13. Για τον Ολυμπιακό ο Άθος Κόστα και ο Λίμπερμαν Αγκαμεζ είχαν από 12 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε αλλά άφησε βαθμό στην Ηλιούπολη
Στην 13η αγωνιστική της Α1 των Γυναικών η Ηλιούπολη έδειξε ξανά τα δόντια της καθώς έκοψε ένα βαθμό από τον Παναθηναϊκό.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 2-3

Μετά την εντυπωσιακή της νίκη στην Νάξο επί του Πανναξιακού η Ηλιούπολη πάλεψε στα ίσια και το ματς με τον Παναθηναϊκό και κατάφερε να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό καθώς έχασε με 3-2 (22-25, 27-29, 25-20, 27-25, 8-15). Η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη στα δύο πρώτα σετ είχε τον έλεγχο μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν που προηγήθηκε με 2-0. Ειδικά στο δεύτερο έγινε μεγάλη μάχη και κρίθηκε στην παράταση. Στο τρίτο οι γηπεδούχες είχαν τον έλεγχο και μείωσαν ενώ στο τέταρτο η Ηλιούπολη γύρισε από το 12-16 και από το 21-23 για να φτάσει στο 2-2 και να πάρει τον βαθμό. Στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε και έφτασε στην νίκη αλλά ο βαθμός που χάθηκε ήταν σημαντική απώλεια στην μάχη για την πρωτιά.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ 3-2

Πολύ σπουδαίο ματς έγινε και στην Σαντορίνη όπου ο ΑΟ Θήρας κατάφερε στο τέλος να κάμψει την αντίσταση του Μαρκόπουλου με 3-2 (12-25, 25-21, 25-21, 15-25, 15-10). Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και πήρε δια περιπάτου το πρώτο σετ. Στην συνέχεια η γηπεδούχος ομάδα ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να κατακτήσει τα δύο επόμενα σετ και να προηγηθεί με 2-1. Ενώ λοιπόν όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου είχε βρει ρυθμό και θα μπορούσε να πάρει την καθαρή νίκη το Μαρκόπουλο αντέδρασε και με πίεση από την γραμμή του σερβίς έφτασε σε μία άνετη επικράτηση και στο 2-2. Στο τάι μπρέικ που ακολούθησε ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με 8-4 και το Μαρκόπουλο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΘΕΤΙΔΑ ΒΟΥΛΑΣ 3-0

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα ο πρωταθλητής Ολυμπιακός ξεπέρασε στο Ρέντη το εμπόδιο της Θέτιδας Βούλας με 3-0 (25-12, 25-10, 25-21) και μάλιστα μετά την βαθμολογική απώλεια του Παναθηναϊκού αύξησε την διαφορά από τις «πράσινες» στους τρεις βαθμούς. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς κυριάρχησε απόλυτα στα δύο πρώτα σετ όπου δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στις φιλοξενούμενες. Με πολύ μεγάλη πίεση από την τελική γραμμή (12-2 οι άσοι) οι «ερυθρόλευκες» κυριάρχησαν. Μόνο στο τρίτο σετ οι νταμπλούχες χαλάρωσαν και η Θέτιδα φάνηκε πιο ανταγωνιστική όταν και προηγήθηκε με 20-19 αλλά με επιμέρους 6-1 ο Ολυμπιακός πήρε και αυτό το σετ. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Σάσκια Χίππε με 14 πόντους και ακολούθησε η Τζίνα Λαμπρούση με 13. Για την Θέτιδα καμία δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

ΑΡΗΣ - ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ 0-3

Με ενυπωσιακό τρόπο ο Πανναξιακός άφησε πίσω την ήττα από την Ηλιούπολη και επέστρεψε στις επιτυχίες. Η ομάδα του Γιώργου Ρούσση πέρασε αλώβητη από την Θεσσαλονίκη νικώντας τον Άρη με 3-0 (20-25, 15-25, 21-25) και παραμένει στο κυνήγι του Παναθηναϊκού. Οι φιλοξενούμενες ήταν καλύτερες από τον Άρη σε όλη σχεδόν την διάρκεια του αγώνα και προηγήθηκαν εύκολα με 2-0 ενώ και μέχρι τα μισά του τρίτου είχαν τον έλεγχο για να φύγουν με το καθαρό τρίποντο από την Θεσσαλονίκη. Στο τέλος του τρίτου σετ οι γηπεδούχες προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν σε 19-17 αλλά δεν κατάφεραν να δώσουν συνέχεια στην αντίδραση τους.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ - ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΑΞΙΟΥ 0-3

Πολύ σπουδαία νίκη πήραν οι Μακεδόνες Αξιού που πέρασαν από τον Εύοσμο νικώντας τον Αίαντα με 3-0 (21-25, 15-25, 12-25) κι έκαναν ένα πολύ αποφασιστικό βήμα για την παραμονή τους στην μεγάλη κατηγορία και την επόμενη αγωνιστική περίοδο. Η ομάδα του Μανώλη Σκουλικάρη μόνο στο πρώτο σετ πιέστηκε από τον Αίαντα κυρίως λόγω των δικών της λαθών που επέτρεψαν στις γηπεδούχες να είναι κοντά στο σκορ. Στην συνέχεια όμως οι Μακεδόνες κυριάρχησαν απόλυτα και το τοπικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης μόνο ντέρμπι δεν ήταν. Με τους τρεις βαθμούς οι Μακεδόνες ανέβηκαν στην έκτη θέση ενώ ο Αίαντας έχει μπει σε περιπέτειες.