Νέα απώλεια η Ατλέτικο

Φάση από τον αγώνα της Αλαβές με την Ατλέτικο
Για μία ακόμα αγωνιστική στην Ισπανία η Ατλέτικο δεν κατάφερε να φτάσει στην νίκη και δείχνει ότι φέτος δύσκολα θα διεκδικήσει τον τίτλο.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε στην περίοδο που διανύουμε δεν έχει αυτό που είχε τα προηγούμενα χρόνια δηλαδή το πνεύμα του νικητή και δυσκολεύεται και κόντρα σε ομάδες θεωρητικά υποδεέστερες. Στην τρέχουσα αγωνιστική η Ατλέτικο έμεινε στο 0-0 με την Αλαβές και έχει μείνει ήδη εφτά βαθμούς από την κορυφή και η διαφορά αυτή μπορεί να μεγαλώσει αφού η Ρεάλ έχει δύο ματς λιγότερα. Η Ατλέτικο κόντρα στην Αλαβές μάλιστα δεν είχε αυτή το πάνω χέρι στον αγώνα και θα μπορούσε να έχει γνωρίσει ακόμα και την ήττα. Στα άλλα ματς της ημέρας η Βιγιαρεάλ νίκησε εύκολα με 2-0 την ουραγό Γρανάδα και η έξοδος στην Ευρώπη είναι μέσα στους στόχους της όπως και της Θέλτα που πέρασε με το ίδιο σκορ από την έδρα της Λεγκανιές. Τέλος η Εϊμπάρ επικράτησε με 3-1 της Λα Κορούνια.

Βιγιαρεάλ - Γρανάδα 2-0