Ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ οδήγησε επιθετικά τον Ολυμπιακό
Με νίκες ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο CEV Cup ο Ολυμπιακός και ο ΠΑΟΚ που έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση.

CEV CUP ΑΝΔΡΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΟΥΓΚΡΑ ΣΟΥΡΓΚΟΥΤ 3-2

Κόντρα στην φιναλίστ της περσινής διοργάνωσης την ρώσικη Ούγκρα Σουργκούτ ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη με 3-2 (25-23, 25-27, 22-25, 25-19, 15-13). Η ομάδα του Πειραιά έκανε το πρώτο βήμα αν και η αποστολή της στην Ρωσία θα είναι πολύ δύσκολη. Όπως και να έχει πάντως μία νίκη κόντρα σε μία ομάδα από την Ρωσία και μάλιστα με ανατροπή είναι πολύ σπουδαία υπόθεση για κάθε ελληνικό σύλλογο. Οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση πήραν το πρώτο σετ όμως στην συνέχεια η Ούγκρα ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση αν και ο Ολυμπιακός το πάλεψε μέχρι το τέλος σε κάθε σετ. Έτσι οι Ρώσοι προηγήθηκαν 2-1. Οι αλλαγές του Σλόμπονταν Μπόσκαν που έβαλε στον αγώνα τον Φράγκο και τον Σουλτανόπουλο ήταν καθοριστικές και ο Ολυμπιακός έφτασε στην μεγάλη ανατροπή. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ με 27 πόντους ενώ εξαιρετικός ήταν ο Άθος Κόστα με 14. Για την Ούγκρα Σουργκούτ ο Αλεξέι Ροντίσεφ είχε 23 πόντους.

ΝΟΒΙ ΠΑΖΑΡ - ΠΑΟΚ 1-3

Πολύ μεγάλο βήμα για την πρόκριση του στην επόμενη φάση του CEV Cup έκανε ο ΠΑΟΚ που νίκησε εκτός έδρας την Νόβι Παζάρ με 3-1 (23-25, 25-22, 15-25, 21-25) και τώρα θέλει απλά δύο σετ στην Θεσσαλονίκη για να φτάσει στην πρόκριση. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη στο πρώτο σετ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-3 αλλά κατάφερε να το ανατρέψει και με όπλο το μπλοκ να προηγηθεί με 1-0. Στην συνέχεια η Νόβι Παζάρ βελτιώθηκε και έφτασε στην ισοφάριση αλλά η αντίδραση αυτή δεν είχε συνέχεια. Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ πιέζοντας από την γραμμή του σερβίς και με το μπλοκ να δίνει λύσεις πήρε πολύ εύκολα το τρίτο σετ. Όσο για το τέταρτο οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν σταθερά ένα προβάδισμα τριών τεσσάρων πόντων και έφτασαν στην νίκη. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Χάρης Σακόγλου 20 πόντους και ακολούθησε ο Αμαράλ Ντάντε με 14. Για την Νόβι Παζάρ ο Ίρφαν Χάμζαγκιτς είχε 13 πόντους.