Νίκες των πρωτοπόρων στην Ιταλία

Ο Κάρλος Μπάκα (με το 70) έδωσε την νίκη στην Μίλαν
Μετά την Νάπολι το Σάββατο (7/1) και οι υπόλοιπες ομάδες που βρίσκονται στις πρώτες θέσεις του ιταλικού πρωταθλήματος έφτασαν στην νίκη.

Δύσκολα στην επιτυχία έφτασε η Μίλαν η οποία χρειάστηκε ένα γκολ του Κάρλος Μπακα στο 88' μετά από ασίστ του Λαπαντούλα για να κάμψει με 1-0 την αντίσταση της Κάλιαρι. Οι «ροσονέρι» ήταν καλύτεροι είχαν τις ευκαιρίες αλλά δεν μπορούσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα του Ράφαελ μέχρι που χτύπησε ο Μπάκα. Στο τέλος πήρε την νίκη και η Λάτσιο που κέρδισε την Κροτόνε με 1-0 χάρη σε ένα γκολ που πέτυχε ο Ιμόμπιλε στο 90'. Με το ίδιο σκορ νίκησε και η Ρόμα την Τζένοα εκτός έδρας μόνο που οι «τζιαλορόσι» το γκολ το πέτυχαν στο πρώτο ημίχρονο και ήταν αυτογκόλ του Ίτσο.

Ενώ λοιπόν οι διώκτες της αγκομαχούσαν για να φτάσουν στην νίκη η πρωτοπόρος Γιουβέντους δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να φτάσει σε ένα άνετο 3-0 κόντρα στην Μπολόνια και φυσικά να διατηρήσει τους τέσσερις βαθμούς που την χωρίζουν από την δεύτερη Ρόμα. Την πολύ καλή της πορεία στο πρωτάθλημα συνεχίζει η Αταλάντα που πέρασε με το εντυπωσιακό 4-1 από την έδρα της Κιέβο με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 3-0 για τους φιλοξενούμενους. Με πρωταγωνιστή τον Ιβάν Πέρισιτς που έβαλε δύο γκολ η Ίντερ έκανε την ανατροπή και νίκησε με 2-1 εκτός έδρας την Ουντινέζε. Τέλος χωρίς νικητή και χωρίς γκολ έληξε ο αγώνας της Σασουόλο με την Τορίνο.

Ουντινέζε - Ίντερ 1-2