Νίκη με ανατροπή η Νάπολι

Φάση από τον  αγώνα της Νάπολι με την Σαμπντόρια
Επιστροφή στην δράση είχαμε και στο πρωτάθλημα της Ιταλίας με την διεξαγωγή δύο αγώνων για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου.

Στο «Σαν Πάολο» η Νάπολι αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το αυτογκόλ του Χισάι κατάφερε στην επανάληψη να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και χάρη στα τέρματα του Γκαμπιαντίνι και του Τονέλι να πάρει την νίκη με 2-1 κόντρα στην Σαμπντόρια. Μάλιστα το γκολ της νίκης για τους «παρτενοπέι» μπήκε στις καθυστερήσεις. Φυσικά σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού έπαιξε η αποβολή του Σιλβέστρ στο 61' που άφησε τους «μπλουτσερκιάτι» με παίκτη λιγότερο. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε η Νάπολι έπιασε έστω και προσωρινά την Ρόμα στην δεύτερη θέση. Στο άλλο ματς της ημέρας η Έμπολι επικράτησε με 1-0 της Παλέρμο με εύστοχο πέναλτι του πολύπειρου Μακαρόνε και πήρε τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς στην μάχη που δίνει για την παραμονή της στην κατηγορία.

Έμπολι - Παλέρμο 1-0