Όλοι δούλεψαν για την Γιουβέντους

Φάση από τον αγώνα της Σαμπντόρια με την Ρόμα
Η Ρόμα, η Νάπολι, η Μίλαν αλλά και η Λάτσιο το Σάββατο (28/1) με τις βαθμολογικές τους απώλειες έκαναν πιο εύκολο το έργο της Γιουβέντους.

Στην Γένοβα η Ρόμα παρότι προηγήθηκε δύο φορές στο τέλος όχι μόνο δεν νίκησε αλλά γνώρισε και την ήττα από την Σαμπντόρια με 3-2. Έτσι οι «τζιαλορόσι» έμειναν ακόμα πιο πίσω από την Γιουβέντους η οποία με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο έκανε το καθήκον της και επικράτησε 2-0 στην έδρα της Σασουόλο. Στην τρίτη θέση παραμένει η Νάπολι η οποία όμως δεν κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Παλέρμο μένοντας στο 1-1. Μάλιστα οι «παρτενοπέι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ από νωρίς αλλά μπόρεσαν να ισοφαρίσουν. Την δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα και τρίτη σε όλες τις διοργανώσεις γνώρισε η Μίλαν η οποία έχασε 2-1 από την Ουντινέζε και έχει χάσει πολύ έδαφος στην μάχη για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Αρκετά πίσω σε σχέση με τις προσδοκίες έχει μείνει και η Φιορεντίνα η οποία στο πιο χορταστικό ματς αναδείχτηκε ισόπαλη με την Τζένοα με σκορ 3-3. Χωρίς νικητή έληξε και ο αγώνας της Τορίνο με την Αταλάντα αλλά και αυτός της Κάλιαρι με την Μπολόνια όπου το σκορ και στους δύο ήταν 1-1. Τέλος η Κροτόνε με τρία γκολ του Φαλτσινέλι εκ των οποίων τα δύο στις καθυστερήσεις νίκησε με 4-1 την Έμπολι.

Τορίνο - Αταλάντα 1-1