Στάθηκε όρθιος στην Τρίπολη ο Πανιώνιος

Με γκολ του Ταπόκο πήραν ισοπαλία οι κυανέρυρθοι που αδικήθηκαν από την διαιτησία
Ο Πανιώνιος παρότι βρέθηκε να κυνηγά τον Αστέρα, μετά την εκτέλεση πέναλτι του Πάμπλο Μάσα, έβγαλε αντίδραση, ισοφάρισε με τον Κέβιν Ταπόκο και πήρε έναν σημαντικό βαθμό 1-1 στην Αρκαδία.

Το τελικό σκορ κρίνεται δίκαιο, με τις δύο ομάδες να έχουν από έναν ημίχρονο, με τον Αστέρα να είναι καλύτερος στο πρώτο και τον Πανιώνιο να κυριαρχεί στο δεύτερο.

Ο Μιχάλης Μανιάς άρχισε ζωηρά το παιχνίδι, με τον φορ του Αστέρα να «αγγίζει» το γκολ στο 15ο λεπτό, αλλά μετά το δεξί μονοκόμματο βολέ είδε την μπάλα να χτυπά στο δεξί δοκάρι της εστίας του Γιαννιώτη. Οι γηπεδούχοι δευτερόλεπτα πριν από την ανάπαυλα, έφθασαν στο γκολ, με υποδειγματική εκτέλεση πέναλτι από τον Πάμπλο Μάσα στο 43ο λεπτό. Είχε προηγηθεί χέρι (μάλλον ακούσιο) από τον Βαλεντίνο Βλάχο, με τον διαιτητή Κατσικογιάννη να καταλογίζει πέναλτι.

Ο Κέβιν Ταπόκο αντικατέστησε τον τραυματία Οικονόμου στο ημίχρονο και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα στο 46' και με κοντινή προβολή, έπειτα από σύγχυση στην άμυνα του Αστέρα, έκανε το 1-1, με τον Γάλλο μέσο να πανηγυρίζει το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Στα επόμενα λεπτά ο Πανιώνιος πίεσε για το δεύτερο γκολ, στο 49' ο Μασούτ από κοντινή απόσταση δεν βρήκε την μπάλα για την σπρώξει στα δίχτυα και στο 53' ο Φούντας είδε την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι, μετά το πλασέ που επιχείρησε. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια ισορρόπησαν τον αγώνα και στο τέλος απείλησαν για το νικητήριο γκολ, έπειτα από προσπάθεια του Γιαννούλη στο 86'.

Αστέρας Τρίπολης (Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Μπέρτος, Χαμντανί, Σελίν, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας (84' Δημούτσος), Τσουκαλάς, Στανισάβλιεβιτς (61' Καλτσάς), Μάσα, Φαρίνια (74' Ιωαννίδης), Μανιάς.

Πανιώνιος (Μιολόγεβιτς): Γιαννιώτης, Τασουλής, Οικονόμου (46' Ταπόκο), Ρισβάνης, Β. Βλάχος, Κόρμπος, Σιώπης, Μπεν, Μασούντ, Φούντας (88' Καθάριος), Μασούρας (69' Μαχμούτοβιτς).