Πέρασε από την Λιβαδειά με Πέλκα ο ΠΑΟΚ

Οι πανηγυρισμοί μετά από το νικητήριο γκολ του Πέλκα
Στον απόηχο του ζητήματος Ροντρίγκες, ένα γκολ του Δημήτρη Πέλκα ήταν αρκετό για να δώσει στον ΠΑΟΚ των πολλών ευκαιριών την νίκη στην Λιβαδειά με 1-0 και να βάλει τον δικέφαλο του βορρά με το «δεξί» στο 2017.

Από την αρχή του παιχνιδιού η ομάδα του Ίβιτς ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά επιβάλλοντας τον ρυθμό της. Στο 10′ μάλιστα ο Μυστακίδης έφυγε μόνος του στην περιοχή, πίσω από την άμυνα του Λεβαδειακού αλλά η επόπτης Χρυσούλα Κουρουμπίλια σταμάτησε την φάση λανθασμένα ως οφσάιντ.

Αν και ο ΠΑΟΚ διατήρησε την υπεροχή του δεν κατάφερε να βγάλει την κλασική ευκαιρία μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τον Λεβαδειακό να απειλεί λίγο πριν βγει το ημίχρονο μετά από εξαιρετικό πλασέ του Μάντζιου και επέμβαση του Γλύκου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τέλειωσε το πρώτο, με μια φάση του Μάντζιου, αλλά από εκεί και πέρα, ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι τα ηνία ψαχνοντας το γκολ που θα του δώσει το προβάδισμα. Στο 60′ πέρασε και ο Κουλούρης αντί του Κλάους και τρία λεπτά αργότερα, από δικό του μακρινό σουτ και ασταθή απόκρουση του Ναμάσκο, ο Τζάλμα έχασε την ευκαιρία του ματς, καθώς με πεσμένο τον τερματοφύλακα, κατάφερε να στείλει την μπάλα πάνω του…

Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκλειναν ακόμα περισσότερο τον αντίπλαλο στα καρέ του και προσπαθούσαν να βρουν χώρους να διασπάσουν τη μαζική άμυνα. Στο 71′ πέρασε και ο Πέλκας αντί του Μυστακίδη, ενω στο 81′ χάθηκε μια ακόμα απίστευτη ευκαιρία, με το σουτ του Μάτος να βρίσκεται το δεξί κάθετο δοκάρι του Ναμάσκο.

Τελικά, έπρεπε να έρθει το 84′ για να λυθεί ο… γόρδιος δεσμός, όταν ο Τζάλμα έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Πέλκας με κεφαλιά έκανε το 0-1, το οποίο ο ΠΑΟΚ κράτησε εύκολα μέχρι το τέλος του αγώνα, το οποίο άλλωστε είχε τελικές προσπάθειες 5-22!

Λεβαδειακός (Ντόστανιτς): Ναμάσκο, Μουλόπουλος, Ουόν, Τριποτσέρης, Μιλιάζες, Κουλιμπαλί, Μεντί, Καραμπουέ, Καραχάλιος (69’ Μάγκας), Γιακουμάκης (88’ Καψάσκης), Μάντζιος.

ΠΑΟΚ (Ίβιτς): Γλύκος, Λέοβατς, Κρέσπο, Βαρέλα, Μάτος, Κάνιας, Μπίσεσβαρ, Τσίμιροτ (90’ Μαλεζάς), Μυστακίδης (70’ Πέλκας), Κάμπος, Αθανασιάδης (60’ Κουλούρης).