Φάση από τον αγώνα του Ολυμπιακού με την Παναχαϊκή
Ολοκληρώθηκε η 12η αγωνιστική στην Volley League με τα φαβορί να κάνουν το καθήκον τους και να παίρνουν τους τρεις βαθμούς.

VOLLEY LEAGUE

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 3-1

Δυσκολεύτηκε αρκετά ο Ολυμπιακός αλλά στο τέλος έκαμψε την αντίσταση της αξιόμαχης Παναχαϊκής με 3-1 (22-25, 25-21, 25-14, 25-23) και διατήρησε το αήττητο του στο πρωτάθλημα. Οι Πειραιώτες που έπαιξαν χωρίς τους Αγκάμεζ, Νταφ και Φιλίποφ αιφνιδιάστηκαν στο πρώτο σετ το οποίο πηρε η Παναχαϊκή που εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη των γηπεδούχων. Μάχη έγινε και στο δεύτερο με τον Ολυμπιακό όμως να είναι καλύτερος στα κρίσιμα σημεία και χάρη στην εμπειρία των παικτών του έφτασε στην ισοφάριση, ενώ πολύ εύκολα έκανε το 2-1. Στο τέταρτο η Παναχαϊκή ήταν και πάλι πολύ ανταγωνιστική αλλά στο τέλος οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν στο σερβίς και τελείωσαν τις επιθεσεις τους για να γυρίσουν από το 14-18 και τελικά να πάρουν το τρίποντο. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Κονσταντίν Τσούπκοβιτς με 26 πόντους και ακολούθησε ο Νίκος Ζουπάνης με 23. Για την Παναχαϊκή ο Νέναντ Σορμάζ είχε 15 πόντους.

ΠΑΟΚ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 3-0

Πολύ εύκολα ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 3-0 (25-19, 25-13, 25-23) και παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη αν και έπαιξε χωρίς τον Αμαράλ Ντάντε κυριάρχησε απόλυτα στα δύο πρώτα σετ. Στο διάστημα αυτό ο ΠΑΟΚ πίεσε πολύ στο σερβίς και υποχρέωσε τους φιλοξενούμενους να κάνουν πολλά λάθη με αποτέλεσμα η διαφορά να ξεφύγει κυρίως στο δεύτερο σετ. Στο τρίτο σετ ο «δικέφαλος του βορρά είχε και πάλι το προβάδισμα όμως αυτή την φορά ο Εθνικός ήταν πιο ανταγωνιστικός. Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη βελτιώθηκε στην υποδοχή και βρήκε λύσεις στην επίθεση και κατάφερε να διεκδικήσει το σετ μέχρι το τέλος αλλά δεν κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς. Για τον ΠΑΟΚ ο Χάρης Σακόγλου και ο Σωτήρης Σωτηρίου πέτυχαν από 12 πόντους. Για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης ο Νίκος Παλέντζας είχε 17 πόντους.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ - ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ 1-3

Μία ακόμα νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Παμβοχαϊκός που δείχνει ικανός να τερματίσει στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα πέρασε και από την έδρα του Ηρακλή Χαλκίδας νικώντας με 3-1 (23-25, 25-15, 21-25, 9-25). Στο πρώτο σετ ο Παμβοχαϊκός ήταν καλύτερος στην επίθεση και διατήρησε από την αρχή μέχρι το τέλος και έκανε το 1-0. Αντίθετα στο δεύτερο οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ στο σερβίς και έφτασαν άνετα στην ισοφάριση. Μάχη έγινε στο τρίτο όπου ο Παμβοχαϊκός με όπλο του το μπλοκ και την αποτελεσματικότητα στην επίθεση είχε το προβάδισμα από την αρχή για να φτάσει στο 2-1. Όσον αφορά το τέταρτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν περίπατο και πήραν πολύ εύκολα τον τρίτο βαθμό. Πρώτος σκόρερ για τον Παμβοχαϊκό ήταν ο Γκρέγκορι Πέτι με 17 πόντους και ακολούθησε ο Αινείας Τζελάτης με 16. Για τον Ηρακλή Χαλκίδας ο Χένρι Ομάρ Τάπια είχε 15 πόντους.