Πήρε το ντέρμπι ο Διομήδης

Φάση από τον αγώνα της ΑΕΚ με τον Διομήδη Άργους.
Συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Handball Premier με τον Διομήδη να νικάει στο ντέρμπι την ΑΕΚ και τους ΙΕΚ Ξυνή και ΠΑΟΚ να προχωράνε με νίκες.

HANDBALL PREMIER

ΑΕΚ - ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 20-23

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε ο Διομήδης Άργους στο ντέρμπι της αγωνιστικής καθώς επικράτησε με 23-20 της ΑΕΚ και πέτυχε την έβδομη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια είχε τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε στην ανάπαυλα με 13-9. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν σε 15-14 όμως ο Διομήδης κράτησε το προβάδισμα και έφτασε στην νίκη. Μάλιστα κατάφερε να καλύψει και την διαφορά της ήττας του με δύο γκολ στον πρώτο γύρο και πλέον έχει και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Πρώτος σκόρερ για τους «λύκους» ήταν ο Αργυρού με 9 γκολ ενώ για την ΑΕΚ ο Νικολαΐδης σκόραρε 6 φορές.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ - ΙΕΚ ΞΥΝΗ 19-25

Την πρωτιά στην βαθμολογία διατηρεί η ομάδα των ΙΕΚ Ξυνή κρατώντας και την διαφορά από τους διώκτες της καθώς πέρασε από τις Συκιές νικώντας τον Φοίβο με 25-19. Η ομάδα του Παναγιώτη Ιατρούδη τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο όπου το σκορ ήταν μόλις στο 8-7 υπέρ των πρωτοπόρων της βαθμολογίας. Στην επανάληψη όμως η φιλοξενούμενη ομάδα ανέβασε την απόδοση της και άρχισε σταδιακά να χτίζει διαφορά που της εξασφάλισε την νίκη. Πρώτοι σκόρερ για τα ΙΕΚ Ξυνή ήταν ο Κωστακίδης και ο Παπακυπριανού που έβαλαν από 6 γκολ. Για τον Φοίβο ο Μετσού σκόραρε 5 φορές.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΠΑΟΚ 23-31

Εύκολα ο ΠΑΟΚ πέρασε από την έδρα του ουραγού και χωρίς βαθμό ακόμα στο πρωτάθλημα Άρη Νικαίας νικώντας με 31-23. Ο «δικέφαλος του βορρά» που είναι σταθερά στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 16-10 βάζοντας τις βάσεις για μία εύκολη επικράτηση. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του ματς αυξάνοντας μάλιστα την διαφορά στο τελικό 31-23. Κορυφαίος για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Βεσελίνοβιτς ο οποίος με τα 14 γκολ που πέτυχε έμοιαζε ασταμάτητος στην επίθεση της ομάδας από την Θεσσαλονίκη. Για τον Άρη Νικαίας ο Μελετάκος έβαλε 6 γκολ.

ΔΟΥΚΑΣ - ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 27-19

Εύκολη νίκη πέτυχε ο Δούκας κόντρα στον Αερωπό Έδεσσας με 27-19 και έπιασε στην βαθμολογία την ΑΕΚ. Ακόμα μεγαλύτερη αξία από την νίκη για την ομάδα του Γιώργου Κρανάκη είχε η επανεμφάνιση του Ούρος Ζιβούλοβιτς που επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά από απουσία 15 μηνών. Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα ο Δούκας δεν είχε πρόβλημα κόντρα στον Αερωπό και πήρε από την αρχή το πάνω χέρι στο ματς. Στο ημίχρονο οι γηπεδουχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 14-11. Μάλιστα στην επανάληψη η διαφορά άρχισε να μεγαλώνει υπέρ των γηπεδούχων που έφτασαν σε μία άνετη επικράτηση. Πρώτος σκόρερ για τον Δούκα ήταν ο Μυλωνάς με 7 γκολ ενώ για τον Αερωπό Έδεσσας ο Κυριακού σκόραρε 6 φορές.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 23-23

Ισόπαλο έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στον πρωταθλητή Φίλιππο Βέροιας και τον Πανελλήνιο με 23-23 με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό. Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι και αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά. Στο ημίχρονο καμία ομάδα δεν κατάφερε να προηγηθεί με το σκορ να είναι στο 11-11. Στην επανάληψη ο Φίλιππος που έπαιζε και εντός έδρας προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του και προηγήθηκε με 22-16 όμως στα τελευταία δέκα λεπτά ο Πανελλήνιος αντέδρασε και με επί μέρους σκορ 7-1 έφτασε στην ισοφάριση και πήρε τον ένα βαθμό. Πρώτος σκόρερ για τον Φίλιππο Βέροιας ήταν ο Δόμπρης με 7 γκολ ενώ για τον Πανελλήνιο ο Μάτοβιτς σκόραρε 8 φορές.

12.Άρης Νικαίας 0

Σεριφάτο Αιγίου και Πυλαία έχουν από ένα ματς λιγότερο.

Φάση από παλιότερο αγώνα ανάμεσα στην Νέα Ιωνία και τον ΠΑΟΚ
Στο ξεκίνημα του δευτέρου γύρου στην Α1 των Γυναικών η Νέα Ιωνία στην ουσία εξασφάλισε την πρωτιά στην κανονική περίοδο.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ - ΠΑΟΚ 29-25

Στο μεγάλο ντέρμπι η Νέα Ιωνία επικράτησε για μία ακόμα φορά του ΠΑΟΚ με 29-25 και παρότι είναι ακόμα μόλις η 10η αγωνιστική μοιάζει μάλλον απίθανο να χάσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Η κάτοχος του τίτλου αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-10 στο 20' ανέβασε την απόδοση της και προηγήθηκε με 16-12 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με 18-17 και 20-19 αλλά και πάλι η Νέα Ιωνία ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και έφτασε στην νίκη. Πρώτες σκόρερ για την Νέα Ιωνία ήταν η Πάπα και η Τσάκαλου με 9 γκολ ενώ για τον ΠΑΟΚ η Κολοτζιέσκα είχε 5 γκολ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ - ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ 28-23

Εύκολη νίκη πέτυχε η Αναγέννηση Άρτας με 28-23 επί του Αμύντα Αμυνταίου και έπιασε στην βαθμολογία τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Ηπείρου από τα πρώτα λεπτά του ματς έδειξε ποιος είναι το αφεντικό και προηγήθηκε με 18-12 στο ημίχρονο ενώ λίγο νωρίτερα το σκορ ήταν και στο 9-2 υπέρ των γηπεδούχων. Στην επανάληψη η Αναγέννηση έριξε κάπως τον ρυθμό της με αποτέλεσμα ο Αμύντας να μειώσει αλλά σε καμία περίπτωση να απειλήσει. οι γηπεδούχες είχαν σταθερά τον έλεγχο και δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα. Πρώτη σκόρερ για την Αναγέννηση ήταν η Μπαλάφα με 7 γκολ ενώ για τον Αμύντα η Τσιομπάνου πέτυχε 8 γκολ.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ 34-24

Στην τέταρτη θέση εδραιώνεται ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών ο οποίος νίκησε εύκολα το Πανόραμα με 34-24. Μετά το πρώτο αναγνωριστικό πεντάλεπτο ο Μέγας Αλέξανδρος επέβαλε τον ρυθμό του στο ματς και στο ημίχρονο το σκορ είχε φτάσει στο 20-13. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην επανάληψη με την ομάδα του Αλέξανδρου Ταρινίδη να ελέγχει την κατάσταση και να μην επιτρέπει στο Πανόραμα να πλησιάσει στο σκορ φτάνοντας την διαφορά και στα 11 γκολ (33-22). Κορυφαία για τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών ήταν η Φράγκου που πέτυχε 9 γκολ ενώ για το Πανόραμα η Ποιμενίδου έβαλε 7 γκολ.

ΦΙΛΩΤΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 19-19

Χωρίς νικητή έληξε ο αγώνας ανάμεσα στον Φιλώτα Φλώρινας και τον Παναιτωλικό που αναδείχτηκαν ισόπαλοι 19-19. Το ματς ήταν αμφίρροπο σε όλη την διάρκεια του και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν ισόπαλο 8-8 και εικόνα αυτή συνεχίστηκε και στην επανάληψη. Οι γηπεδούχες προσπάθησαν να πάρουν το πάνω χέρι όταν προηγήθηκαν με 13-12 και 14-13 αλλά η διαφορά ήταν πολύ μικρή και ο Παναιτωλικός έφτασε χωρίς δυσκολία στην ισοφάριση. Πρώτη σκόρερ για τον Φιλώτα ήταν η Πιστόφσκα με 5 γκολ και για τον Παναιτωλικό η Χατζηπαρασίδου σκόραρε 12 φορές.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ 33-25

Κόντρα στον ουραγό Αρίωνα Πτολεμαΐδας ο Φίλιππος Βέροιας δεν είχε πρόβλημα και έφτασε σε μία πολύ άνετη νίκη με 33-25. Από τα μισά του ημιχρόνου και μετά οι γηπεδούχες πήραν τα ηνία του αγώνα και πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 17-10. Στο δεύτερο ημίχορνο ο Αρίωνας δεν κατάφερε να αντιδράσει και ο Φίλιππος έφτασε σε μία άνετη νίκη κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία. Επιθετικός πλουραλισμός χαρακτήρισε το παιχνίδι της ομάδας του Γιώργου Τσικίνα αφού η Εμμανουηλίδου, η Καλμουκίδου και η Στεφανίδου έβαλαν από 6 γκολ. Για τον Αρίωνα η Τσαναξίδου πέτυχε επίσης 6 γκολ.