Πήρε το ντέρμπι το ΙΕΚ Ξυνή

Φάση από τον αγώνα του ΙΕΚ Ξυνή με την ΑΕΚ
Με τα παιχνίδια της 13ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Hanfball Premier με το ΙΕΚ Ξυνή να παίρνει το ντέρμπι με την ΑΕΚ.

HANDBALL PREMIER

ΙΕΚ ΞΥΝΗ - ΑΕΚ 26-23

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής η ομάδα του ΙΕΚ Ξυνή επικράτησε της ΑΕΚ με 26-23 κι έκανε ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο. Οι παίκτες του Παναγιώτη Ιατρούδη στο πρώτο μέρος βρέθηκαν να κυνηγάνε στο σκορ αφού η ΑΕΚ προηγήθηκε με 10-6 στα μισά του πρώτου ημιχρόνου και με 12-11 στην ανάπαυλα. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Στα τελευταία λεπτά όμως κάποια λάθη από την πλευρά των φιλοξενούμενων έδωσαν την ευκαιρία στους παίκτες του ΙΕΚ Ξυνή να πάρουν μία διαφορά την οποία και κράτησαν. Έτσι η ομάδα της Νέας Ιωνίας διατήρησε την βαθμολογική της διαφορά από τον ΠΑΟΚ ενώ η ΑΕΚ βρέθηκε εκτός τετράδας. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Παπακυπριανού με 8 γκολ ενώ για την ΑΕΚ ο Πέρρος σκόραρε 7 φορές.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΔΟΥΚΑΣ 26-26

Ένα άλλο σπουδαίο ματς ήταν αυτό ανάμεσα στον πρωταθλητή Φίλιππο Βέροιας και τον Δούκα που έληξε ισόπαλο 26-26. Στο ματς που ήταν ντέρμπι ο Φίλιππος  ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 6-4 στο ξεκίνημα και με 16-14 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ματς φτάνοντας την διαφορά και στα 3 γκολ (18-15). Στην συνέχεια όμως ο Δούκας βελτίωσε την αμυντική του λειτουργία και όχι μόνο μάζεψε την διαφορά άλλα προηγήθηκε και με 25-24. Οι γηπεδουχοι αντέδρασαν και με δύο γκολ ξαναπήραν το προβάδισμα αλλά ο Ζαμπούνης στο τέλος έκλεψε την μπάλα και ισοφάρισε. Κορυφαίος για τον Φίλιππο ήταν ο Δομπρής με 10 γκολ ενώ για τον Δούκα ο Μυλωνάς σκόραρε 7 φορές.

ΠΑΟΚ - ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 31-19

Πολύ εύκολο απόγευμα είχε ο ΠΑΟΚ ο οποίος ξεπέρασε το εμπόδιο του Αερωπού Έδεσσας με 31-19 και φυσικά διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο «δικέφαλος του βορρά» από τα πρώτα λεπτά του ματς πήρε τα ηνία και δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να αντιδράσουν. Στο τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν στο 14-10 υπέρ του ΠΑΟΚ. Στην συνέχεια η ομάδα του Νίκου Γεωργιάδη πίεσε ακόμα περισσότερο κι άρχισε να μεγαλώνει την διαφορά που έφτασε στην τελική τιμή της στα 12 γκολ που ήταν και η μεγαλύτερη στον αγώνα. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν με 9 γκολ ο Βεσελίνοβιτς, ενώ για τον Αερωπό ο Κυριακού πέτυχε 7 γκολ.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ - ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 26-19

Την όγδοη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Διομήδης Άργους που επικράτησε με 26-19 του ουραγού και χωρίς βαθμό ακόμα Άρη Νικαίας. Οι «λύκοι» δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης αλλά η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν πολύ μεγάλη και η νίκη ήρθε έστω και με μειωμένη απόδοση. Οι γηπεδούχοι λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 8-6 όμως κατάφεραν στην ανάπαυλα να είναι μπροστά στο σκορ με 10-9. Στην επανάληψη οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια άνοιξαν την διαφορά και έφτασαν στην νίκη χωρίς να απειληθούν. Μάλιστα αύξησαν και την βαθμολογική τους διαφορά από τον Δουκά και την ΑΕΚ που έχασαν βαθμούς. Πρώτος σκόρερ για τον Διομήδη ήταν ο Αργυρού με 8 γκολ ενώ για τον Άρη ο Μελετάκος σκόραρε 6 φορές.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ - ΠΥΛΑΙΑ 32-26

Εύκολη νίκη πήρε ο Πανελλήνιος κόντρα στην Πυλαία με 32-26 και πλησίασε στην πρώτη πεντάδα. Οι «Ολυμπιονίκες» ήταν εξ αρχής το φαβορί για την νίκη στο συγκεκριμένο ματς και αυτό φάνηκε από το ξεκίνημα. Οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα προηγήθηκαν με 7-2 στο 10' και με 18-11 στο τέλος του ημιχρόνου δείχνοντας ότι η νίκη αυτή δεν μπορεί να τους ξεφύγει. Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα να ελέγχουν το ματς και να φτάνουν τελικά σε μία άνετη νίκη που τους φέρνει μόλις ένα βαθμό πίσω από την πέμπτη ΑΕΚ. Πρώτος σκόρερ για τον Πανελλήνιο ήταν ο Κρητικός με 8 γκολ ενώ για την Πυλαία ο Καφαντάρης είχε 7 γκολ.

ΣΕΡΙΦΑΤΟ ΑΙΓΙΟΥ - ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 25-24

Πολύ σημαντική νίκη για την παραμονή του έκανε το Σεριφάτο Αιγίου που επικράτησε του Φοίβου Συκεών με 25-24. Οι γηπεδούχοι πήραν από το ξεκίνημα του ματς το προβάδισμα και στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 13-10. Μάλιστα στο ξεκίνημα της επανάληψης η διαφορά αυτή αυξήθηκε και έφτασε στα 5 γκολ (18-13 και 21-16 λίγο αργότερα). Κάπου εκεί όμως οι παίκτες του Σεριφάτου χαλάρωσαν και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι στην διεκδίκηση του ματς. Ο Φοίβος λοιπόν άρχισε να μαζεύει την διαφορά και την έφτασε στην ελάχιστη τιμή της αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει την ισοφάριση. Έτσι το Σεριφάτο πήρε 2 υπερπολύτιμους βαθμούς. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κμπιλασβίλι με 6 γκολ. Για τον Φοίβο ο Πίτσιος και ο Μπαλαμός πέτυχαν επίσης από 6 γκολ ο καθένας.