Ποδαρικό με ισοπαλία

Φάση από τον αγώνα της Εσπανιόλ με την Λα Κορούνια
Με μία ισοπαλία ξεκίνησε η αγωνιστική δράση στην Πριμέρα Ντιβισιόν για το 2017 αφού η Εσπανιόλ και η Λα Κορούνια μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς.

Στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής στην Ισπανία η Εσπανιόλ και η Λα Κορούνια αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1 και φυσικά πήραν από ένα βαθμό. Το ματς κρίθηκε μέσα σε ένα τετράλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο καθώς ήταν οι φιλοξενούμενοι που άνοιξαν το σκορ με τον Μπόρχες στο 59' για να ισοφαρίσει στο 63' για την Εσπανιόλ ο Μορένο. Σε γενικές γραμμές η ομάδα του Κίκε Σάντσες ήταν καλύτερη και είχε περισσότερες τελικές προσπάθειες αλλά δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκολ. Έτσι αρκέστηκε στον ένα βαθμό που την διατηρεί στην ένατη θέση. Όσο για την Λα Κορούνια ανέβηκε στην 15η θέση και συνεχίζει να δίνει την μάχη της για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Εσπανιόλ - Λα Κορούνια 1-1