Πράσινη τραγωδία στα Περιβόλια...

Έφαγαν Μπανάνα οι πράσινοι στα Χανιά
Ένας τραγικός όλο το χρόνο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Πλατανιά του Μπανανά με 1-0 στα Περιβόλια στο τελευταίο παιχνίδι της εξ αναβολής 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Superleague.

Το ντεμπούτο των Κουρμπέλη και Λυμπερόπουλου δεν είχε θετικό πρόσημο για το «τριφύλλι», ενώ ο η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, δέχθηκε το πρώτο της γκολ στο πρωτάθλημα με αυτόν στον πάγκο. Τέλος και τυπικά το κυνήγι του τίτλου για τους «πράσινους». Ο Παναθηναϊκός έμεινε 3ος σε απόσταση 12 βαθμών από τον πρώτο Ολυμπιακό και τριών από τη 2η Ξάνθη. Ο Μπανανά έγινε ο πρώτος ξένος παίκτης που σημειώνει γκολ για τον Πλατανιά στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε «βαρύς», άχρωμος και άοσμος από τις γιορτές στην αναμέτρηση και δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός στο πρώτο ημίχρονο, με τον Μαρίνο Ουζουνίδη να έχει αρκετά παράπονα από τους παίκτες του.

Χαρακτηριστικό είναι, ότι ο Πλατανιάς ήταν αυτός που είχε στην κατοχή του την μπάλα και έκανε παιχνίδι, ενώ όταν ήταν σε θέση άμυνας έκλεινε καλά τους διαδρόμους, με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να μην μπορούν να κυκλοφορήσουν με αξιώσεις την μπάλα. Στους Χανιώτες ανήκει και η καλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, όταν στο 20' ο Γιακουμάκης σούταρε δυνατά από απόσταση, με τον Βλαχοδήμο να αποκρούει και να αποσοβεί τον κίνδυνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 55', όταν ο Μπουμάλ σούταρε ανενόχλητος από το σημείο του πέναλτι, μετά από πάσα του Μπεργκ μέσα στην περιοχή του Πλατανιά, όμως ο Σωτηρίου απέκρουσε με το πόδι. Ωστόσο, ο Πλατανιάς ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με τον Μπανανά στο 74'. O Tελάντερ δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα μετά την ψηλοκρεμαστή σέντρα που βγήκε από τα αριστερά, αυτή έφτασε στον Μπανανά, ο οποίος με γυριστό σουτ από τη μικρή περιοχή πρόλαβε τον Βλαχοδήμο και έκανε το 1-0.

Πλατανιάς (Παράσχος): Σωτηρίου, Στάθης, Μπανανά, Κάργας, Πριντέτα, Βάντερσον, Στανισάβλιεβιτς (34' Μενδρινός), Μουνάφο, Ντεβέσα (69' Ντίνας), Μανούσος (89' Γιορέντε), Γιακουμάκης.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος Οδ, Μέστο, Κουτρουμπής, Τελάντερ, Χούλτ, Ρέις (58' Λέτο), Κουρμπέλης, Μπουμάλ (81' Ρινάλντι), Βιγιαφάνες, Λουντ (75' Βλαχοδήμος), Μπέργκ.