Πτήση Ξάνθης, πτώση Ηρακλή...

Συνεχίζουν την πορεία πρωταθλητισμού οι Ακρίτες
Τον... χαβά της η Ξάνθη πέρασε με νίκη και από το Καυτανζόγλειο επικρατώντας 1-0 του Ηρακλή μπαίνοντας με το δεξί στο 2017.

Η ομάδα της Θράκης συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία στην φετινή Super League, καθώς πανηγύρισε ένα ακόμα «τρίποντο» με το γκολ του Γιουνές και πλέον βρίσκεται σε απόσταση έξι βαθμών από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, έχοντας ένα ματς περισσότερο και τον… περιμένει στα Πηγάδια για την εξ αναβολής 2η αγωνιστική. Αντίθετα, ο Ηρακλής παρέμεινε στην τελευταία θέση με μόλις 7 βαθμούς συγκομιδή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε… νευρικά από τις δύο ομάδες, καθώς τα σκληρά μαρκαρίσματα στον χώρο του κέντρου δεν επέτρεψε στους ποδοσφαιριστές να δείξουν καλό «πρόσωπο» στον αγωνιστικό χώρο, μετά την διακοπή των Χριστουγέννων. Πάντως, στο 20ο λεπτό, η Ξάνθη κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Χουάντερσον στον Βασιλακάκη. Την… εσχάτη των ανέλαβε να εκτελέσει ο Γιουνές, αλλά ήταν κακό το χτύπημα και ο πορτιέρο του «Γηραιού» απέκρουσε.

Οι «κυανόλευκοι» έδειξαν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και θέλησαν να φτάσουν στο γκολ πριν το ημίχρονο, αλλά στο 43’ ο Ζίβκοβιτς και πάλι αντέδρασε σωστά στην σέντρα του Ιντζόγλου από τα δεξιά και έδιωξε σε υπερένταση σε κόρνερ.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, ο Ηρακλής ήταν αυτός που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως, στο 47’ η κεφαλιά του Περόνε πέρασε άουτ, ενώ στο 54’ ο Μπαρτολίνι «έπιασε» την κεφαλιά, αλλά και πάλι η κατάληξη της μπάλας δεν ανησύχησε τον Ζίβκοβιτς.

Στο 58ο λεπτό,  ο Τριάδης θέλησε να «κατεβάσει» μέσα στην περιοχή, η μπάλα στρώθηκε στο Γουνιές και αυτός με σουτ στην κίνηση, νίκησε τον Χουάντερσον για το 1-0 των φιλοξενούμενων. Το τέρμα των Ακριτών προκάλεσε την… αντίδραση των παικτών του «Γηραιού», οι οποίοι θέλησαν να φτάσουν άμεσα στην ισοφάριση.

Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι θέλησαν να πιέσουν περισσότερο, αλλά στο 85ο λεπτό, ο Περόνε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο και κάπου εκεί σταμάτησαν τα όνειρα των γηπεδούχων.

Ηρακλής (Παντελίδης): Χουάντερσον, Ρούσσος, Ζιαμπάρης, Μπαρτολίνι, Κούρος, Στάμου, Ιντζόγλου (88' Κυνηγόπουλος), Μοντέιρο, Λεοζίνιο, Πασάς (70' Λουκίνας), Περόνε.

Ξάνθη (Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Καρασαλίδης, Φλίσκας, Γουάλας, Καμαρά (84' Χατζητερζόγλου), Ντε Λούκας (73' λ. τρ. Σολτάνι), Τριάδης, Βασιλακάκης, Λουσέρο, Γιουνές (88' Ράνος).