Ρεκόρ με πεντάρα η Ρεάλ

Οι παίκτες της Ρεάλ πανηγυρίζουν ένα από τα γκολ που πέτυχαν
Το ρεκόρ των 39 αγώνων χωρίς ήττα που είχε η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε η Ρεάλ η οποία επέστρεψε στην Πριμέρα με μία εντυπωσιακή νίκη επί της Γρανάδα.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν συνέτριψε την αντίπαλο της με 5-0 και φυσικά παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας και ένα ματς λιγότερο. Η «βασίλισσα» καθάρισε την υπόθεση νίκη από το πρώτο κιόλας ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 4-0 βάζοντας φρένο στις όποιες βλέψεις είχε η Γρανάδα για το ματς. Πριν την έναρξη του αγώνα ο Κριστιάνο Ρονάλντο παρέλαβε την Χρυσή Μπάλα ενώ το παρών στην απόνομη έδωσαν οι Ρονάλντο, Λουίς Φίγκο και Μάικλ Όουεν. Στην δεύτερη θέση ανέβηκε η Σεβίλλη η οποία πέρασε σαν σίφουνας από το «Ανοέτα» νικώντας την Ρεάλ Σοσιεδάδ με 4-0 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπεν Γιέντερ που έκανε χατ τρικ. Με νίκη συνέχισε την πορεία της στο πρωτάθλημα και η Ατλέτικο που πέρασε με 2-0 από την έδρα της Εϊμπάρ. Τέλος η Λας Πάλμας επικράτησε με 1-0 της Χιχόν και ανέβηκε στην όγδοη θέση.

Ρεάλ - Γρανάδα 5-0
(12', 31' Ίσκο, 20' Μπενζεμά, 27' Ρονάλντο, 58' Κασεμίρο)

Εϊμπάρ - Ατλέτικο 0-2