Στο δεκάλεπτο κρίθηκε το ματς

Ο Λορέντσο Ινσίνιε άνοιξε το σκορ για την Νάπολι
Τον απόλυτο αιφνιδιασμό κατάφερε η Νάπολι που πέτυχε δύο γκολ στο ξεκίνημα του ματς με την Μίλαν και πήρε μία πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Πριν ακόμα οι «ροσονέρι» μπουν στο κλίμα του αγώνα βρέθηκαν με δύο γκολ στην πλάτη αφού ο Ινσίνιε στο 6' και ο Καγιεχόν στο 9' έδωσαν ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα στην Νάπολι που τελικά πήρε την νίκη με 2-1. Μετά το σοκ των πρώτων λεπτών οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και κατάφεραν να μειώσουν με τον Κούτσκα πριν ακόμα βγει το ημίχρονο. Στην συνέχεια όμως το σκορ δεν άλλαξε και η Νάπολι κράτησε την νίκη που την φέρνει ισόβαθμη της Ρόμα έστω και με παιχνίδι περισσότερο. Στο άλλο ματς της ημέρας η Φιορεντίνα ήταν πολύ αποτελεσματική και πέρασε με το ευρύ 3-0 από την έδρα της Κιέβο που είχε κι αυτή φάσεις για γκολ κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Κιέβο - Φιορεντίνα 0-3
(18' Τέγιο, 52' πεν. Μπαμπακάρ, 90'+4 Κιέζα)

Μίλαν - Νάπολι 1-2