Τεράστιος τελικός, τεράστιος Φέντερερ (vid)

Ο Ρότζερ Φέντερερ πανευτυχής με το βαρύτιμο τρόπαιο
Σε ένα τελικό αντάξιο του ονόματος των δύο αντιπάλων ο Ρότζερ Φέντερερ έγραψε μια ακόμα χρυσή σελίδα στην καριέρα του κατακτώντας το Αυστραλιανό Όπεν.

Στον μεγάλο τελικό ο Ελβετός πήρε την νίκη κόντρα στον μεγαλύτερο αντίπαλο του τον Ραφαέλ Ναδάλ σε ένα παιχνίδι που όλος ο κόσμος του τένις το περίμενε με κομμένη την ανάσα. Ο Φέντερερ λοιπόν επικράτησε με 3-2 (6-4, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3) και έφτασε στα 18 Γκραν Σλαμ αριθμός που μοιάζει απίστευτος. Στα τέσσερα πρώτα σετ ο τενίστας που έκανε πρώτος το μπρέικ ήταν αυτός που στο τέλος κατακτούσε το σετ και οι δυο τους πήραν από δύο οδηγώντας σε πέμπτο σετ τον πολύ μεγάλο από κάθε άποψη αυτόν αγώνα. Στο πέμπτο το θέαμα ήταν εξαιρετικό με τους δύο αντιπάλους να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό και ο κάθε πόντος να προσφέρει πολύ υψηλής ποιότητας θέαμα. Ο Ναδάλ ήταν αυτός που χτύπησε πρώτος αφού έσπασε το σερβίς του αντιπάλου του μόλις στο πρώτο γκέιμ. Ωστόσο φαινόταν ότι ο Φέντερερ ήταν κοντά στην ανατροπή και μετά από δύο σέρβις γκέιμ τα οποία ο Ναδάλ τα κράτησε με δυσκολία ο Ελβετός πήρε πίσω το μπρέικ.

Το μομέντουμ είχε πια αλλάξει και ο Φέντερερ βρήκε ξανά μπρέικ και προηγήθηκε 5-3 σε ένα γκέιμ που θα μείνει στην ιστορία αφού ο Ναδάλ γύρισε από τριπλό μπρέικ πόιντ και στην συνέχεια έσωσε ένα ακόμα αλλά όχι και το πέμπτο. Στο ένατο γκέιμ που πέμπτου σετ ο Ισπανός έπαιζε το τελευταίο του χαρτί και πίεσε φτάνοντας σε διπλό μπρέικ πόιντ όμως χάρη στο καλό του σερβίς ο Φέντερερ τα έσβησε και στην δεύτερη ευκαιρία που του δόθηκε πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη. Σε γενικές γραμμές πάντως ο Ρότζερ Φέντερερ έδειχνε πιο σίγουρος στα χτυπήματα του ενώ ο Ναδάλ ήταν πιο συγκρατημένος και αυτό το πλήρωσε. Οι δύο μεγάλοι αυτοί τενίστες όμως έδειξαν ότι παρά τα πολλά προβλήματα που έχουν με τραυματισμούς είναι ακόμα πολύ υψηλού επιπέδου. Αυτό ήταν το Γκραν Σλαμ νούμερο 18 για τον Φέντερερ ενώ ο Ναδάλ έχει μείνει στα 14.