Θρύλος στην Τουρκία

Η Νατζέγια Μαλασάι σε μια προσπάθεια της
Τεράστια νίκη για τα κορίτσια του Ολυμπιακού που νίκησαν την τουρκική Τσανάκαλε εκτός έδρας κι έκαναν ένα μεγάλο βήμα για την πρόκριση τους.

ΤΣΑΛΕΝΤΖ ΚΑΠ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΣΑΝΑΚΑΛΕ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-3

Το εκτός των συνόρων αήττητο του διατήρησε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-2 (20-25, 24-26, 25-15, 25-19, 9-15) και πήρε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς στα δύο πρώτα σετ έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ και με πίεση από το σερβίς κατάφερε να προηγηθεί με 2-0. Στην συνέχεια η Τσανάκαλε αντέδρασε και πήρε εύκολα το τρίτο σετ ενώ παρά την βελτιωμένη εικόνα των νταμπλούχων Ελλάδας στο τέταρτο οι γηπεδούχες ισοφάρισαν και οδήγησαν το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα στο 5-4 και δεν ξανακοίταξε πίσω φτάνοντας στην νίκη. Πλέον για να περάσει στην επόμενη φάση του Τσάλεντζ Καπ θέλει την νίκη με οποιοδήποτε σκορ στο Ρέντη ενώ αν χάσει με 3-2 τα πάντα θα κριθούν στο «χρυσό» σετ. Κορυφαία για τον Ολυμπιακό ήταν η Σάσκια Χίππε με 23 πόντους και ακολούθησαν η Κατερίνα Γιώτα και η Νατζέγια Μαλασάι με 14. Για την Τσανάκαλε η Γιάνα Κούλαν είχε 23 πόντους.

ΛΙΓΚ ΚΑΠ ΑΝΔΡΩΝ

Το μπλοκ του Ολυμπιακού δούλεψε άψογα
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-1

Στον πρώτο ημιτελικό του Λιγκ Καπ που έγινε στο Ρέντη μετά την ακύρωση της διοργάνωσης στην Κύπρο ύστερα από την απόφαση του Κύπριου υπουργού Δημόσιας Τάξεως ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 3-1 (21-25, 25-23, 25-8, 25-21) και πέρασε στον τελικό όπου θα διεκδικήσει τον τρίτο συνεχόμενο τίτλο του έχοντας μάλιστα και το πλεονέκτημα της έδρας αφού ο τελικός θα γίνει και αυτός στο Ρέντη με αντίπαλο είτε τον ΠΑΟΚ είτε τον Ηρακλή. Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο πρώτο σετ και με πίεση από το σερβίς και καλά στημένο το μπλοκ προηγήθηκε. Στην συνέχεια όμως ο Ολυμπιακός βελτίωσε την υποδοχή του πίεσε στο σερβίς, έστησε τείχος στο φιλέ και με αιχμές του δόρατος τον Αγκάμεζ και τον Κοκκινάκη έφτασε στην ανατροπή. Ειδικά στο τρίτο σετ το σόου των «ερυθρόλευκων» δεν είχε προηγούμενο με τον Παναθηναϊκό να μένει σε μονοψήφιο αριθμό πόντων κάτι πρωτοφανές για ντέρμπι αιωνίων. Με την ψυχολογία στα ύψη και με τον κόσμο τους να δίνει την ώθηση οι γηπεδούχοι πήραν και το τέταρτο σετ και περιμένουν τον αντίπαλο τους. Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ήταν ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ με 26 πόντους και ακολούθησε ο Μενέλαος Κοκκινάκης με 16. Για τον Παναθηναϊκό ο Χοσέ Λουίς Γκονζάλες είχε 23 πόντους.