Το... έσωσε με Ανσαριφάρντ ο Ολυμπιακός

Κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό ο Άρης (vid-pics)
Παλικαρίσια ισοπαλία 1-1 πήρε ο Άρης από τον Ολυμπιακό στου Χαριλάου στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για την φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Ντεμπούτο με γκολ ο Ανσαριφάρντ, ο οποίος έσωσε την παρτίδα για τους ερυθρόλευκους κάνοντας πιο εύκολο το έργο τους στην ρεβάνς του Καραϊσκάκη.

Στο σχεδόν κατάμεστο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο Άρης κοίταξε στα μάτια τον πρωταθλητή Ελλάδας θέλοντας να εξανλτήσει τις όποιες πιθανότητές του για την είσοδο στα προημιτελικά του θεσμού και εν μέρει τα κατάφερε με το αυτογκολ του Φιγκέιρας στο 13' μετά από πανέμορφη επιθετική προσπάθεια των κιτρίνων που προσπάθησε να τελειώσει ο Μιλούνοβιτς. Ο Διούδης με τις αποκρούσης του και το πάθος των γηπεδούχων κράτησαν για πολύ ώρα το μηδέν στην εστία του Άρη, ο οποίος ζήτησε δικαιολογημένα και πέναλτι στο 52' στο αντικανονικό μαρκάρισμα του Ρέτσου πάνω στον Καπνίδη.

Στο 70' αποβλήθηκε (ορθώς) ο Ρόβας με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Ολυμπιακός ενέτεινε την πίεσή του στα τελευταία λεπτά για να φτάσει τουλάχιστον στην ισοφάριση. Κάτι που τελικά δεν απέφυγε ο Άρης, αφού στο 81' ο Ανσαριφάρντ προ κενής εστίας με κεφαλιά έγραψε το 1-1 έπειτα από υπέροχο γύρισμα του Φιγκέιρας, ο οποίος με την ενέργειά του αυτή εξιλεώθηκε κατά κάποιο τρόπο για το αυτογκολ, αφού προσέφερε το γκολ στο πιάτο.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Διούδης απέκρουσε εντυπωσιακά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιλιβόγεβιτς και κράτησε το 1-1 για τον Άρη σε μία γενικά καλή βραδιά για τους κίτρινους, δεδομένης της δυναμικότητας του αντιπάλου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι εκτός από τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος παρά το γκολ έδειξε ότι θέλει ακόμα χρόνο για να προσαρμοστεί πλήρως στις απαιτήσεις του Ολυμπιακού, ντεμπούτο με τα ερυθρόλευκα έκανε και ο Σισοκό, ο οποίος αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι έχοντας και μία καλή ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο.

Άρης (Αναστόπουλος): Διούδης, Τζανακάκης, Τσουμάνης, Ιντζίδης, Ούγκο Σόουζα, Νέτο, Ρόβας, Μιλούνοβιτς (90+2' Καρβούνης), Καπνίδης, Ανάκογλου (76΄ Παυλίδης), Ντούνης (82’ Πίτου Γκαρσία).

Ολυμπιακός (Μπέντο): Καπίνο, Μπουχαλάκης (68’ Ανδρούτσος), Καρντόσο, Ανσαριφάρντ, Ελιονούσι, Αλί Σισοκό, Καμπιάσο (75’ Μιλιβόγεβιτς), Νικολάου, Ρέστος, Μανθάτης (75’ Σεμπά), Φιγκέιρας.