Το γύρισε η Τότεναμ

Φάση από τον αγώνα της Μάντσεστρερ Σίτι με την Τότεναμ
Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι της Πρέμιερ Λιγκ ανάμεσα στην Μάντσεστερ Σίτι και την Τότεναμ με τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν από το 2-0.

Μπορεί να μην διεύρυνε το σερί των έξι νικών στο πρωτάθλημα η Τότεναμ αλλά κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Μάντσεστερ Σίτι αφού απέσπασε 2-2. Μάλιστα η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο ξεκίνημα της επανάληψης και το ματς έμοιαζε χαμένο. Ωστόσο αντέδρασε και έφτασε στην ισοφάριση. Στα τελευταία λεπτά ήταν η Σίτι που πίεσε περισσότερο για το γκολ της νίκης αλλά το σκορ δεν άλλαξε. Η αγωνιστική πάντως ξεκίνησε με μία μεγάλη έκπληξη αφού η Σουόνσι νίκησε στο «Άνφιλντ» την Λίβερπουλ με 3-2με τον Γιορέντε να σκοράρει δύο φορές.

Στα άλλα ματς της ημέρας η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Στόουκ Σίτι με τον Ρούνεϊ να ισοφαρίζει σε 1-1 στις καθυστερήσεις του ματς. Η Έβερτον συνεχίζει την ανοδική της πορεία και πέρασε με 1-0 από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας ενώ εκτός έδρας επιτυχία είχε και η Γουέστ Χαμ που νίκησε με 3-1 την Μίντλεσμπρο. Μέσα σε έξι λεπτά η Γουέστ Μπρομ τελείωσε τον αγώνα της με την Σάντερλαντ νικώντας με 2-0 ενώ χωρίς νικήτή έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στην Μπόρνεμουθ και την Γουότφορντ που αναδείχτηκαν ισόπαλες με 2-2 με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται δύο φορές.

Λίβερπουλ - Σουόνσι 2-3
(55', 69' Φιρμίνο - 48', 52' Γιορέντε, 74' Σίγκουρντσον)

Μπόρνεμουθ - Γουότφορντ 2-2
(48' Κινγκ, 82' Αφόμπε - 24' Καμπασέλε, 64' Ντινέι)

Κρίσταλ Πάλας - Έβερτον 0-1