Βαθμός Ευρώπης για ΠΑΣ στο Περιστέρι

Άλλη μια απώλεια βαθμών για τους Περιστεριώτες
Με ένα υπέροχο γκολ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης, ο Κόντε χάρισε την ισοπαλία 1-1 στον ΠΑΣ Γιάννινα, που έφυγε αήττητος από το Περιστέρι, κόντρα στον Ατρόμητο. Το γκολ του Κόντε ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα, καθώς ο ΠΑΣ είχε απειλήσει ελάχιστα σε όλο το παιχνίδι, με την ομάδα του Κορακάκη να έχει τα ηνία σε όλο το ματς. Πλέον ο ΠΑΣ είναι στην 7η θέση και ισοβαθμεί με την 6η ΑΕΚ! Παράπονα του Ατρόμητου για πέναλτι πάνω στον Φυτανίδη που δε δόθηκε στο 45'.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε όλο στον Ατρόμητο, ο οποίος είχε την πρώτη καλή στιγμή του στο 26΄, όταν ο Λε Ταλέκ εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Πασχαλάκη και πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα όμως να χτυπάει στο δοκάρι και να καταλήγει άουτ. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Ατρόμητος ζήτησε πέναλτι, όταν σε μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή, ο Τζημόπουλος κράτησε στον αέρα τον Φυτανίδη, με τον διαιτητή να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ μπήκε πιο δυνατά, αποφασισμένος να σημειώσει γκολ, ωστόσο είδε τον Ατρόμητο να ανοίγει το σκορ στο 60' με τον Λε Ταλέκ. Ο Λημνιός άνοιξε στον Κατράνη, αυτός γύρισε από αριστερά στον Τόνσο, ο Πασχαλάκης έσωσε σε πρώτο χρόνο αλλά ο Λε Ταλέκ πήρε το ριμπάουντ και πλάσαρε και σκόραρε για την ομάδα του Περιστερίου.

Ο ΠΑΣ δεν το έβαλε κάτω, πίεζε με συνεχόμενες σέντρες και τελικά κατάφερε λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα της λήξης να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας, με το πολύ ωραίο γκολ του Κόντε. Ο Κούτρης σέντραρε από αριστερά, ο Ναδάλες έδωσε στον Κόντε και ο Ισπανός φορ αφού στόπαρε με το στήθος, εκτέλεσε με γυριστό βολέ στην κίνηση και... χάρισε το βαθμό στην ομάδα του.

Ατρόμητος (Κορακάκης): Γκορμπούνοφ, Κοντοές, Φυτανίδης, Κυριακίδης, Λημνιός (68’ Μπρίτο), Κατράνης, Μπάγκα, Πλατέλλας (86’ Βασιλείου), Κυβρακίδης, Τόνσο (73’ Ούμπιδες), Λε Ταλέκ.

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Πασχαλάκης, Ζαΐρο (68’ Ναδάλες), Σκόνδρας (77’ Βιντάλ), Κόντε, Τζημόπουλος, Λίλα, Γιάκος, Κούτρης, Μιχαήλ, Καρανίκας, Ακόστ.