Χαλαρή ισοπαλία η Ξάνθη από την ΑΕΚ

Μόνο λίγο προς το τέλος κινδύνευσαν οι Ακρίτες στα Πηγάδια
Ισόπαλο χωρις τερματα (0-0) έληξε το παιχνίδι της Ξάνθης στα Πηγάδια με αντίπαλο την ΑΕΚ. Ετσι, οι Ακρίτες κράτησαν την διαφορά που τους χωρίζει από την Ένωση στη μάχη για μια θέση στα πλέι οφ παραμένοντας στη 2η θέση της βαθμολογίας μαζί με τον Πανιώνιο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για την ΑΕΚ, αφού μόλις στο 6ο λεπτό αναγκάστηκε να μείνει με δέκα παίκτες! Ο Λουσέρο -υποδεχόμενος μια βαθιά μπαλιά- έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Ένωσης, ο Γκάλο τον ανέτρεψε λίγο πριν βγει απέναντι στον Μπάρκα και ο διαιτητής τον απέβαλε με απευθείας κόκκινη.

Η συγκεκριμένη εξέλιξη, λοιπόν, ανάγκασε τον Μανόλο Χιμένεθ να αλλάξει άμεσα τα πλάνα του (τα οποία ήδη είχαν αλλάξει πριν τη σέντρα λόγω της ασθένειας του Γιόχανσον). Πέρασε στο ματς τον Μπακάκη αντί του Πατίτο, ο Μάνταλος πήγε δεξιά, ο Χριστοδουλόπουλος αριστερά και η ΑΕΚ συνέχισε ουσιαστικά με ένα 4-4-1.

Στο 38' ο Τριάδης πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, ελίχθηκε, έκανε το δυνατό σουτ από κοντά, αλλά ο Μπάρκας κατάφερε να αποκρούσει με το στήθος. Στο 42' ο Ντε Λούκας βρήκε τον Λουσέρο μέσα στην περιοχή, εκείνος κατέβασε, αλλά έκανε άστοχο σουτ. Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες επέστρεψαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το 0-0.

Στο 58' η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε, καθώς ο Τριάδης (που τέσσερα λεπτά νωρίτερα είχε δει κίτρινη κάρτα για θέατρο) έκανε ένα μαρκάρισμα από πίσω στον Μάνταλο, με τον Παπαδόπουλο να του δείχνει τη δεύτερη κίτρινη και να τον στέλνει στα αποδυτήρια.

Είναι χαρακτηριστικό πως η επόμενη τελική ήρθε στο 81', με ένα σουτ του Μάνταλου έξω από την περιοχή, που πέρασε άουτ. Στο 86' η ΑΕΚ έχασε τη σημαντικότερη ευκαιρία της στο ματς, καθώς ο Αϊντάρεβιτς εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ, ο Λαμπρόπουλος πήρε αμαρκάριστος την κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω στον Ζίβκοβιτς, με το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Ξάνθη (Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Τριάδης, Λουσέρο, Βασιλακάκης (78' Ράνος), Γουάλας, Λάζιτς (90' Φλίσκας), Λισγάρας, Καμαρά (55' Σολτάνι).

ΑΕΚ
(Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Βράνιες, Ντίντακ, Σιμόες, Αϊντάρεβιτς, Πατίτο (11' Μπακάκης), Μάνταλος (84' Γαλανόπουλος), Χριστοδουλόπουλος (74' Μπακασέτας), Πέκχαρτ.