Χάρισε δύο βαθμούς η Λίβερπουλ

Ο Γουίλεμ Νταφόε στέρησε την νίκη από την Λίβερπουλ
Δύο βαθμούς άφησε η Λίβερπουλ στο «Στάδιο του Φωτός» αφού έκανε δώρο την ισοπαλία στην Σάντερλαντ στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο 2017.

Οι «κόκκινοι του Γιούργκεν Κλοπ προηγήθηκαν δύο φορές αλλά η Σάντερλαντ με ισάριθμα πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Ντεφόε πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας. Τα δύο αυτά πέναλτι ήταν αχρείαστα και ειδικά το δεύτερο από το χέρι του Μανέ στην εκτέλεση φάουλ του Λάρσον ήταν πραγματικό δώρο. Μετά από αυτή την ισοπαλία η Λίβερπουλ δεν μπόρεσε να πλησιάσει στους τρεις βαθμούς την Τσέλσι κι έχασε έδαφος, την δεύτερη θέση πάντως την κρατάει αν και οι διώκτες της πλησιάζουν. Όσο για την Σάντερλαντ ο βαθμός ήταν πολύ σημαντικός αλλά όχι αρκετός για να την φέρει πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Στην τρίτη θέση ανέβηκε η Μάντσεστερ Σίτι η οποία αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο τελικά στην επανάληψη έκαμψε την αντίσταση της Μπέρνλι. Οι «πολίτες» περιμένουν τα αποτελέσματα της Άρσεναλ και της Τότεναμ για να δουν την βαθμολογική τους θέση με την ολοκλήρωση της αγωνιστικής. Με νίκη συνέχισε και η δεύτερη ομάδα του Μάντσεστερ η Γιουνάιτεντ η οποία σκοράροντας δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε εκτός έδρας με 2-0 την Γουέστ Χαμ. Τα «σφυριά» έπαιζαν από το 15' με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Φεγκουλί και αυτό οι παίκτες του Ζοζέ Μουρίνιο το εκμεταλλεύτηκαν.

Στα άλλα ματς της ημέρας η Έβερτον ξέσπασε στο τελευταίο εικοσάλεπτο και πήρε την νίκη με το ευρύ 3-0 κόντρα στην Σαουθάμπτον που μέχρι τότε κρατούσε καλά στην άμυνα. Με νίκη συνέχισε και η Γουέστ Μπρομ η οποία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ τελικά ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και πήρε την νίκη κόντρα στην Χαλ Σίτι με 3-1 βάζοντας και τα τρία γκολ της στο δεύτερο ημίχρονο. Όσον αφορά την κάτοχο του τίτλου Λέστερ έμεινε στο 0-0 στην έδρα της Μίντλεσμπρο και παραμένει πολύ χαμηλά στην βαθμολογία. Από το υπόλοιπο πρόγραμμα της αγωνιστικής ξεχωρίζει το λονδρέζικο ντέρμπι ανάμεσα στην Τότεναμ και την Τσέλσι που θα γίνει την Τετάρτη (4/1) στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν».

Μίντλεσμπρο - Λέστερ 0-0

Έβερτον - Σαουθάμπτον 3-0
(73' Βαλέντσια, 81' πεν. Μπέινς, 89' Λουκάκου)

Μάντσεστερ Σ. - Μπέρνλι 2-1