«Χόρεψε» την ΑΕΚ στο χιόνι ο Αστέρας

Το έφεραν τούμπα το ματς και πανηγυρίζουν
Πάγωσε στην Τρίπολη η ΑΕΚ με τον Αστέρα να γυρίζει το παιχνίδι και να επικρατεί με 3-2 στο πλαίσιο της εξ αναβολής 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι Αρκάδες πήραν μεγάλη νίκη από την Ένωση που υπέστη... κρυοπάγημα στην Τρίπολη. Υπό συνθήκες ψύχους, ο Αστέρας κατάφερε να φέρει τούμπα το παιχνίδι μετά το γκολ του Πέκχαρτ στο 36' και να πάρει προβάδισμα με τους Στανισάβλιεβιτς (49΄) και Ιγκόρ Σίλβα (66΄).

Ο Τσέχος φορ ισοφάρισε άμεσα (68'), όμως, η ΑΕΚ που έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Βράνιες στο 71', ο οποίος έκανε ντεμπούτο, είδε τον Τσουκαλά στο 81' να αφήνει στον... τόπο τους «κιτρινόμαυρους» και να βάζει στην πρίζα τον Ζοσέ Μοράις.

Ο Πορτογάλος στο πρώτο τεστ επιβίωσης στον πάγκο δεν μπόρεσε να αποδράσει με το διπλό και πλέον η θέση του στην τεχνική ηγεσία είναι κάτι παραπάνω από επισφαλής.

Η εικόνα της ΑΕΚ ήταν τραγική κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Εκεί έδειξε σημάδια απειθαρχίας, με άμυνα ανοιχτή διάβαση που κατάφερε να δεχθεί τρία γκολ σε ένα 20λεπτο.

Αστέρας Τρίπολης (Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Ιγκόρ Σίλβα, Γιαννούλης Σελίν, Χαμντανί, Τσουκαλάς, Δημούτσος (46’ Ιγκλέσιας), Μάσα, Τσιλιανίδης (75’ Ιωαννίδης), Στανισάβλιεβιτς (69’ Καλτσάς), Μανίας.

ΑΕΚ (Μοράις): Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Γιόχανσον, Σιμόες (87’ Αλμέιδα), Αϊντάρεβιτς (56’ Μπακασέτας), Μάνταλος, Χριστοδουλόπουλος (65’ Πατίτο Ροντρίγκες), Πέκχαρτ.